Novinky, Strana 2
Představte si, že přicházíte domů po náročném pracovním dni. Nebo že se vám právě podařilo zahnat do postele smečku dětí, která vás celý den držela ve střehu. Vše, po čem toužíte, je patrně odpočinek. Jdete do koupelny a napustíte plnou vanu horké vody. A teď stop! Než se do ní naložíte, udělejte ještě jednu malou drobnost, která obyčejnou lázeň změní v top relaxační zážitek. Chcete vědět, co to je?
Dozvíte se:
- Exkurze do historie esenciálních olejů
- Co jsou esenciální oleje
- Difuzéry a inhalace
- Esenciální oleje a masáž
- Jak na správné dávkování esenciálních olejů
Aromaterapie – kde se vzala?
Už od starověku lidé věřili, že vůně bylin je může povznést do vyšších pater vědomí. Tančili při pálení vonných směsí, vykuřovali chrámy zasvěcené svým bohům nebo si dopřávali nejrůznější vonné masáže.
Věděli také, že rostliny léčí. Přikládali bylinné obklady na rány a vyráběli hojivé masti.
Vůně byly s lidmi od pradávna i v běžném životě v podobě olejů či parfémů.
V 19. století pak francouzský lékárník René-Maurice Gattefossé zavedl termín aromaterapie. Jde komplexní přístup k léčbě a zlepšení stavu těla i psychiky, jehož základním pilířem jsou esenciální oleje. A jen tak mimochodem – víte, která rostlina byla jeho osudová? Byl to Francouz, takže levanduli tipujete naprosto přesně, gratulujeme :) Její esence je jedna z nejvyhledávanějších, léčí rány, dezinfikuje, ale dokáže také vykouzlit voňavou, pohodovou atmosféru.
Zázračné esenciální oleje
Esenciální oleje (silice) jsou silně koncentrované látky, které se získávají destilací vodní parou nebo jinými mechanickými procesy, z rostlin, které mají schopnost a podmínky je tvořit.
Abyste vyrobili esenciální (nebo také éterický) olej, nestačí vám jen tak nějaký heřmánek, co utrhnete na louce. Nic proti lučnímu kvítí. Ale pěstování rostlin, které lze použít pro výrobu esenciálních olejů, je složitá věda.
Kdybychom chtěli použít trochu ezoteriky, můžeme říct, že jsou v podstatě duší rostlin a schraňují v sobě všechnu jejich životadárnou sílu a užitečné vlastnosti.
Jste ve stresu? Chcete se uvolnit? Čichejte!
Věděli jste, že naše čichové buňky dokáží rozeznat až bilion pachů a vůní? To je větší škála, než jakou vnímáme zrakem nebo sluchem. Na základě vůně si utváříme první dojem z místa i člověka. Čich nám pomáhá vybavit si situace, emoce a čichové vjemy v nás vyvolávají i po letech velmi přesné vzpomínky.
Toho lze v aromaterapii skvěle využít. Vůni sice přibližně po 10 minutách přestáváme vnímat, to ale neznamená, že nepůsobí.
Jednou z nejoblíbenějších metod aromaterapie je inhalace. A tím není myšleno jen vdechování horké páry pod ručníkem. I když i to je skvělý zážitek a například při nachlazení nebo ucpaných dutinách neocenitelný pomocník.
Do inhalace se řadí také provonění vzduchu aromalampou nebo difuzérem.
Aromalampy jsou nádoby s prostorem na svíčku dole a nádobkou na vodu s esenciálním olejem nahoře. Jak svíčka hoří, tekutina se odpařuje a vůně prostupuje prostorem.
Difuzéry místo svíčky fungují na elektřinu nebo akumulátor. Výhodou je, že nepřehřívají oleje a zachovávají tak všechny jejich důležité vlastnosti. Další výhoda oproti aromalampě tkví v tom, že vůni mechanicky rozptylují do místnosti a tím zvyšují její účinek.
Díky těmto zařízením si blahodárné působení vonných silic užije celá rodina společně. Báječně se hodí i do vaší kanceláře. Díky dobře zvolené vůni se zvýší vaše schopnost soustředění nebo se vám uleví od stresu.
Nebo si pořiďte jemnou nevtíravou vůni do svého salonu nebo obchůdku. Zákazníci to u vás budou milovat a rádi se vrátí.
Praktické rady pro výběr difuzéru
Existují nebulizační a ultrasonické difuzéry a každý funguje jinak.
Nebulizační difuzéry
- nepracují s vodou, jen s čistý olejem
- vůni rozptylují pomocí vzduchové pumpy, takže jsou výkonnější, ale také hlučnější
- spotřebují více oleje
- nezvlhčují vzduch, takže se hodí, pokud doma bojujete právě s vyšší vlhkostí
Ultrasonické difuzéry
- působí i jako zvlhčovače, proto se hodí například do panelových bytů, kde je vzduch obecně sušší
- jsou naprosto tiché a hodí se třeba i do dětského pokojíčku
Je libo masáž?
I tak se dá praktikovat aromaterapie. Masáž nevyhledává každý, ale jestli jste ji ještě nikdy nezkusili, dejte jí šanci. Přináší mnoho benefitů tělu i mysli, to je ostatně vlastnost všech oborů celostního přístupu ke zdraví.
Čím masáž prospívá?
- zlepšuje krevní oběh
- pomáhá regeneraci svalů, zejména po sportu nebo větší námaze
- prokazatelně snižuje hladinu hormonu kortizolu v krvi a tím odbourává stres
- je blahodárná pro kůži, její zdraví a krásu
- funguje jako výborná milostná předehra
Když navíc do masážního oleje přidáte vhodnou silici, posunete zážitek ještě o úroveň výš.
Vzpomínáte si na úvodní otázku, jak si vylepšit horkou vanu? Teď už určitě znáte odpověď. Provoňte ji!
Jestli ještě nemáte svou oblíbenou vůni, zkuste třeba ylang-ylang. Jeho exotická, sladce květinová vůně s kořeněnými tóny vás oprostí od starostí a zvedne náladu. Znáte ten stav, kdy jste smrtelně unavení, lehnete si do postele, a ne a ne zabrat? Díky ylang-ylang usnete raz dva, protože vás naplní harmonií. Navíc patří mezi afrodiziaka, takže je dost možné, že se večer vyvine ještě lépe, než se zpočátku zdálo.
Dvakrát čti, až potom kapej
Esenciální oleje jsou velmi koncentrované látky, to už víte. Je dobře k nim proto přistupovat s respektem. Vždy si při výběru dobře přečtěte všechny informace, varování a omezení.
Několik obecných tipů:
- není-li vyloženě uvedeno, že můžete, nikdy neaplikujte oleje bez ředění
- oleje nejsou ředitelné vodou, proto ani do koupele nekapejte rovnou z lahvičky
- řeďte jinými kvalitními rostlinnými oleji, medem nebo mlékem
- dodržujte doporučené dávkování
- nejezte je
- dejte pozor, pokud jste těhotná, kojíte nebo je chcete aplikovat dětem
- existují silice, jako například rozmarýn, kopr nebo fenykl, které jsou vyloženě nevhodné pro inhalaci a do aromalampy je rozhodně nedávejte
- uchovávejte je mimo dosah dětí a zvířat
O další tipy se s vámi podělíme v článku konkrétně věnovaném esenciálním olejům, jejich výrobě, zajímavostem a účinkům.
Najděte to pravé
Jestli jste byli na pochybách, teď už možná věříte, že na vůních něco dobrého bude. Nejlepší je ale vždy vlastní zkušenost. Nenechte se odradit tím, že vám některá vůně nesedne, každý má jiné vnímání. I když budou všichni básnit o levanduli, vám se líbit nemusí. Hledejte dál a testujte.
Přejeme vám mnoho příjemných a voňavých chvil.
Sledujte nás na sociálních sítích.
Facebook: @procistotu.cz
IG: @purifio
TikTok: @procistotu.cz
Pinterest: @ProČistotu
Další užitečné články pro vás:
Hromadění a přehnaný úklid: kdy je vztah k úklidu problém? | Procistotu.cz
Esenciální oleje – to nejlepší z nitra rostlin | Procistotu.cz
Chcete si užít chvilku pro sebe nebo se svými blízkými, ale vaše domácnost volá po alespoň základní očistě? Na cestě je předem neohlášená návštěva? Venku krásné počasí, které vás láká na výlet? Situace, které nás postaví před nelehký úkol – co nejrychleji dát domácnost do pořádku a tvářit se, že takhle čisto tady máme vždycky. Jak na to, aby výsledek byl perfektní? A jaké máme pro vás extra valentýnské tipy?
Dozvíte se:
- Bleskový plán
- Čím začít
- Jak se rychle vypořádat s prachem
- Podlahy nakonec
- Na která místa nezapomenout
- Jak na úklid z dlouhodobého hlediska
- Naše soukromé valentýnské tipy
Ujasněte si priority
Chcete uklizeno tak, aby doma bylo příjemně, ale stihnout to za krátký čas.
Rozhlédněte se. Co opravdu hoří a nesmíte to vynechat? Špinavé nádobí? Smetí na podlaze? Opatlané zrcadlo nebo umyvadlo? Rozházené oblečení? Co musíte rozhodně uklidit a co počká na dobu, kdy na úklid bude víc času?
Jakmile toto zhodnotíte, je na řadě další krok.
V krizi je třeba jednat rychle, ale uváženě. Ujasněte si následující body:
- CO je třeba, to už víte.
- KDO to udělá?
Nežijete-li sami, zkuste zapojit do úklidu zbytek domácnosti. O dětech si můžeme povídat jindy, dnes zapojíte hlavně partnera. Každý má své silné stránky. Využijte je. Ať každý dělá to, na co je dobrý. Luxuje váš partner precizně? Svěřte mu vysavač. Jste přebornice na zářivou koupelnu? Chopte se toho! Společná práce prý sbližuje. Proč to na Valentýna nezkusit jako formu romantické předehry?
- ČÍM?
Máte arzenál čistících prostředků. Vyberte, které budete potřebovat. Připravte si je na vhodná místa, ať je během valentýnské rychlovky nehledáte.
Připravit ke startu, pozor, teď!
Na začátku je důležité zbavit domácnost bezprizorně se povalujících předmětů. Nepouštějte se rozhodně do třídění šanonů. Seberte odpadky, špinavé ponožky, zapomenuté hračky a další předměty, které ruší estetiku na první pohled.
Na věci, pro něž zatím nemáte místo, si vyčleňte box, šuplík nebo skříňku, kam je dočasně zavřete, než budete mít možnost zamyslet se, co s nimi.
Vyměňte ručníky a utěrky.
Můžete ho nenávidět, nadávat na něj, donekonečna ho stírat, ale to je všechno, co s ním uděláte. Není čas si lámat hlavu, kde se bere, teď musíte jednat. Setřete ho z nejvíce exponovaných míst. Nezabředněte do honu na čarodějnice a nevymývejte vnitřky skříní. Dnes to má být nenáročné.
Zlaté pravidlo je: ze shora dolů. Protože prach sice poletuje, ale vždycky si sedne a nad gravitací nevyhrajete. Skvělé je, vzít si na pomoc přípravek proti prachu. Tím totiž posunete rychlý úklid o level výš a nábytek bude vonět.
Po odstranění prachu z nábytku přirozeně vyluxujte a vytřete. Bez toho se ani bleskový úklid neobejde. Podlaha, na které křupou drobky pod nohama kazí dojem z jakkoli vyvoněného bytečku. Není-li čas vytírat, alespoň bleskově zameťte, Pro tentokrát se nic nestane.
Kuchyně a koupelna. Někdo doporučuje vrhnout se na ně na začátku, protože máte nejvíc energie. Je to na vás. Možná pojmete předchozí úklid jako rozcvičku. Kuchyň a koupelna jsou místa, která by měla být čistá a dají zabrat.
Umyvadlo bez usazenin, linka bez špinavého nádobí a vrstvy mastnoty jsou základ. WC je samozřejmě nejlepší udržovat v hygienické čistotě stále.
Pokud se při „rychloúklidu“ na těchto místech zaseknete déle, než byste si přáli, máme pro vás malý tip. Věnujte jim průběžnou péči stále. Otřete umyvadlo po mytí rukou, linku zbavujte prachu pravidelně. Třeba po vyskládání myčky nebo než se dodělá popcorn nebo uvaří těstoviny. Sporák myjte hned po vaření. Ušetříte mnoho času, když vás dostihne nutnost rychle dát domácnost dohromady.
Znáte staré zemědělské pořekadlo – když se zima zeptá, co jsi dělal v létě? Dá se aplikovat i na úklid. Z dlouhodobého hlediska je ideální vytvořit si plán, co, kdy a jak budete udržovat pravidelně. Když se každý den průběžně zbavíte běžných nečistot, zametete a posbíráte poválené věci po bytě, budou úklidy na rychlo hračka.
Pravidelné větší úklidy konzultujte s těmi, kdo s vámi bydlí. Kdo má na co čas a kapacitu a kdo je co ochotný dělat? Jaké věci je nutné dělat denně, týdně a co stačí jednou za měsíc?
- Máte-li vanu, dá se na valentýna skvěle využít. Naložit se s drahou polovičkou do bublinkové nebo olejové horké koupele je romantika jako řemen. Vanu tedy doporučujeme pěkně vyčistit, ať vás to tam oba láká.
- Vytvořte příjemnou atmosféru. Svižnější hudba vás rozproudí. Zapalte si vonnou svíčku nebo použijte příjemný osvěžovač. Otevřete si dobré růžové víno.
- Pokud vás valentýnská atmosféra přemůže a rozhodnete se svátek zamilovaných strávit úplně jinak, než úklidem, klidně podlehněte. Uklidit se dá i zítra.
- Odměňte se. Aby vám to šlo pěkně od ruky, je dobré se na něco těšit. Dobrá večeře v restauraci, kino, horká koupel, procházka večerním městem zakončená skleničkou, lenošení na gauči s dovezenou pizzou u filmu? Vyberte si, co vás láká nejvíc a co děláte společně nejraději.
Nakonec několik tipů na filmy a seriály s naší oblíbenou úklidovou tématikou
- film Univerzální uklízečka - vikář, jeho žena a netradiční hospodyně se svéráznými metodami v britské komedii plné černého humoru
- seriál Uklízečka - o ženě, která neuklízí jen prach z poliček, ale také následky zločinného řádění
- seriál Služka od Netflix, který přináší pohled do života americké matky samoživitelky, která se potýká s nutností získat peníze a zároveň se svým expartnerem
Sledujte nás na sociálních sítích.
Facebook: @procistotu.cz
IG: @purifio
TikTok: @procistotu.cz
Pinterest: @ProČistotu
Další užitečné články pro vás:
Jarní úklid: 7 tipů, aby byl pro váš domov jako znovuzrození | Procistotu.cz
Netoxický úklid, jak na to? | Procistotu.cz
Tipy na použití octa v domácnosti | Procistotu.cz