Pryč s prachem: 8 tipů pro čistý a zdravý domov
Boj s prachem se zdá nekonečný. Prach okolo nás neustále víří a usazuje se na všem, co mu stojí v cestě. Nevzdávejte se! Čím méně prachu okolo sebe máte, tím lépe pro vaše zdraví. Čím nám prach přesně škodí? Jak na to, abyste doma snížili množství prachu a jak ho utírat, aby se jen tak znovu neusadil?
Proč je prach škodlivý
Udržet co nejméně prašné prostředí se snaží především domácnosti, kde žijí alergici. Ale ani pokud alergií netrpíte, prach vám neprospívá. Proč?
Co obsahuje prach
V prachu najdeme koktejl nejrůznějších mikročásteček, jako jsou pyly, vlasy, zvířecí srst, plísně, roztoče a jejich exkrementy, stopy chemikálií z čisticích prostředků, kosmetiky nebo venkovního prostředí.
Některé chemikálie v prachu mohou mít toxické účinky na organismus. Zvlášť, pokud bydlíte v místě s velkým silničním provozem, zbystřete a nenechte prach se doma jen tak povalovat.
Jaký vliv má prach na lidský organismus
I nealergickým osobám může prach způsobit respirační potíže, dráždit ke kašli, kýchání, zvyšovat četnost onemocnění dýchacích cest, dráždit pokožku až k vyrážkám a dráždit oči.
Kde se usazuje nejvíc prachu
Prach nelétá jen vzduchem. Podle odborníků drobný poletující prach nepředstavuje tak zásadní nebezpečí. Nejhorší z hlediska vlivu na zdraví jsou těžší a větší prachové částice, které se skrývají v domácích textiliích, nejvíce pak v lůžkovinách. Postel poskytuje roztočům ideální prostředí k množení, má ideální teplotu i vlhkost.
Nestačí proto setřít prachovkou to, co vidíte usazené na nábytku.
Krok za krokem proti prachu
Chcete se prachu zbavit co nejefektivněji? To znamená za co nejkratší čas a tak, aby se jen tak nevrátil? Přečtěte si několik tipů, jak toho lze dosáhnout.
1. Vlhký hadr
Zapomeňte na suchou prachovku. Tou prach spíše zvíříte. Ideální pro utírání prachu jsou utěrky z mikrovlákna. Jejich vlákna fungují jako magnet na mikročástice, a pokud se o ně správně staráte, stačí je jen namočit a vyždímat, a slouží opravdu dlouho.
2. Utírejte prach odshora dolů
Jednoduše kvůli gravitaci. Jak se říká: Nahoru nepoletí a dole ho najdeme. K prachu, co spadne dolů, se dopracujete postupně.
3. Vysávat a vytírat
A vždy v tomto pořadí. Vysavačem se zbavíte větších nečistot – drobků, srsti, vlasů, či drobných kamínků. Následné vytření podlahy na mokro potom odstraní drobnější nečistoty, prach, pyl a roztoče. Mnoho prostředků na podlahy má také dezinfekční účinek a hubí roztoče.
TIP: Zkuste například Sanitol Univerzální antialergenní čistič. I bez chlóru likviduje 99 % alergenů.
4. Omezte dekorace
Památky z dovolené, dárky od kolegů a blízkých, suvenýry z výletů nebo výrobky našich nejměnších. Inu, je toho mnoho, čím můžeme vyzdobit náš domov.
Ale přemýšlejte: Čím méně dekorativních předmětů, tím méně práce při jejich údržbě a tím více času třeba právě na výlety nebo rodinu. I dekorace je totiž nutné čistit. Některé, jako třeba rámečky nebo porcelánové sošky, utřete poměrně snadno. Jako vyložené lapače prachu a roztočů slouží sušené květiny, polštářky nebo plyšáci.
Proto dobře zvažte, co si vystavit tam, kde na to může usedat prach.
5. Ošetřete nábytek proti prachu
Ošetřit nábytek prostředkem proti prachu se vyplatí ze dvou důvodů. Nábytek zbavíte nečistot a mastnoty a ještě oživíte jeho vzhled. Také na něm vytvoříte ochrannou antistatickou vrstvu, která ho chrání před dalším ulpíváním prachu.
TIP: Nám se výtečně osvědčil Sidolux M proti prachu. Můžete si vybrat z široké palety vůní tu, která lahodí vašemu nosu. Zacelí póry nábytku, aby se v nich neusazovaly nečistoty, takže nábytek tak vydrží déle čistý. Navíc se pohodlně aplikuje rozprašovačem a nenechá na povrchu šmouhy. Dobré, že?
6. Nezapomeňte na textilie
Jak už jsme zmínili výše, nejvíce roztočů se schovává v polštářích, záclonách, kobercích a hlavně v povlečení. Můžete si pořídit speciální povlečení pro alergiky. Důležité je, dodržovat pravidelné intervaly v převlékání postelí a prát ložní prádlo nejdéle 1× za 2 týdny, minimálně na teplotu 60 °C.
Perte také povlaky dekoračních polštářů, přehozy na postel, ubrusy, potahy pohovek, záclony a závěsy.
Eliminujte množství koberců v domácnosti. Vždy, když vysáváte, vytíráte a utíráte prach, nezapomeňte vyluxovat také pohovku a křesla.
7. Starejte se o rostliny
Některé rostliny dokáží filtrovat vzduch a zachytávat v sobě nebezpečné látky jako jsou stopy benzenu, formaldehydu nebo toluenu. Umí to například tchýnin jazyk, pokojová lilie nebo břečťan.
I o rostliny se ale musíte starat, protože na jejich listech se rovněž usazuje prach. Listy pravidelně otírejte vlhkým hadříkem nebo houbičkou. Čas od času jim dopřejte sprchu. Nepřelévejte je, aby se v půdě netvořila hniloba.
8. Pořiďte si sítě do oken
Větrání místnosti je nezbytným prvkem pro zachování čistého a zdravého vzduchu v domácnosti. Omezuje vlhkost a snižuje koncentraci oxidu uhličitého. Z hlediska prašnosti je ideální nevětrat, když venku fouká vítr.
Další pomoc poskytují sítě do oken, které nás chrání před hmyzem a také omezují množství prachu a pylu, které se zvenčí dostane dovnitř při větrání. Existují i speciální protismogové sítě, které jsou hustší a zároveň prodyšné a zabrání tak vniknutí i těch nejmenších mikročásteček.
Když děláte generální úklid
Nejméně 2× do roka vysmejčete doma každý kout. Podívejte se za skříně. Odtáhněte nábytek, který odtáhnout jde. Vyluxujte a utřete prach i za komodami, pod gaučem, vylezte nahoru a vyčistěte garnýže a vršky skříní.
Takový důkladný úklid se obvykle v českých luzích a hájích koná před Vánoci a před Velikonocemi. Když se do něj pustíte častěji, ničemu tím neuškodíte. Záleží také na tom, jak moc se u vás práší. To poznáte nejlépe sami, když pozorně svou domácnost zkontrolujete.
Nikdy to nevzdávejte
I když dodržíte všechny rady, stejně vás čas od času utírání prachu nemine. Člověk jednoduše má změnit, co změnit může, a smířit se s tím, co změnit nelze. Na prachu si tohle skvěle natrénujete. Nemá cenu zlobit se, že se práší, ale udělat vše proto, aby se prášilo co nejméně a prach vám doma natropil co nejméně škod. :)
Sledujte nás na sociálních sítích.
Facebook: @procistotu.cz
IG: @purifio
TikTok: @procistotu.cz
Pinterest: @ProČistotu