S námi máte jistý, že to bude čistý.

Blog

Pryč s prachem: 8 tipů pro čistý a zdravý domov

Boj s prachem se zdá nekonečný. Prach okolo nás neustále víří a usazuje se na všem, co mu stojí v cestě. Nevzdávejte se! Čím méně prachu okolo sebe máte, tím lépe pro vaše zdraví. Čím nám prach přesně škodí? Jak na to, abyste doma snížili množství prachu a jak ho utírat, aby se jen tak znovu neusadil? 

Proč je prach škodlivý

Udržet co nejméně prašné prostředí se snaží především domácnosti, kde žijí alergici. Ale ani pokud alergií netrpíte, prach vám neprospívá. Proč?

Co obsahuje prach

V prachu najdeme koktejl nejrůznějších mikročásteček, jako jsou pyly, vlasy, zvířecí srst, plísně, roztoče a jejich exkrementy, stopy chemikálií z čisticích prostředků, kosmetiky nebo venkovního prostředí. 

Některé chemikálie v prachu mohou mít toxické účinky na organismus. Zvlášť, pokud bydlíte v místě s velkým silničním provozem, zbystřete a nenechte prach se doma jen tak povalovat. 

11

Jaký vliv má prach na lidský organismus 

I nealergickým osobám může prach způsobit respirační potíže, dráždit ke kašli, kýchání, zvyšovat četnost onemocnění dýchacích cest, dráždit pokožku až k vyrážkám a dráždit oči. 

Kde se usazuje nejvíc prachu

6

Prach nelétá jen vzduchem. Podle odborníků drobný poletující prach nepředstavuje tak zásadní nebezpečí. Nejhorší z hlediska vlivu na zdraví jsou těžší a větší prachové částice, které se skrývají v domácích textiliích, nejvíce pak v lůžkovinách. Postel poskytuje roztočům ideální prostředí k množení, má ideální teplotu i vlhkost. 

Nestačí proto setřít prachovkou to, co vidíte usazené na nábytku.

Krok za krokem proti prachu

Chcete se prachu zbavit co nejefektivněji? To znamená za co nejkratší čas a tak, aby se jen tak nevrátil? Přečtěte si několik tipů, jak toho lze dosáhnout. 

1. Vlhký hadr

Zapomeňte na suchou prachovku. Tou prach spíše zvíříte. Ideální pro utírání prachu jsou utěrky z mikrovlákna. Jejich vlákna fungují jako magnet na mikročástice, a pokud se o ně správně staráte, stačí je jen namočit a vyždímat, a slouží opravdu dlouho. 

8

2. Utírejte prach odshora dolů

7

Jednoduše kvůli gravitaci. Jak se říká: Nahoru nepoletí a dole ho najdeme. K prachu, co spadne dolů, se dopracujete postupně. 

3. Vysávat a vytírat

3

A vždy v tomto pořadí. Vysavačem se zbavíte větších nečistot – drobků, srsti, vlasů, či drobných kamínků. Následné vytření podlahy na mokro potom odstraní drobnější nečistoty, prach, pyl a roztoče. Mnoho prostředků na podlahy má také dezinfekční účinek a hubí roztoče. 

TIP: Zkuste například Sanitol Univerzální antialergenní čistič. I bez chlóru likviduje 99 % alergenů.  

4. Omezte dekorace 

9

Památky z dovolené, dárky od kolegů a blízkých, suvenýry z výletů nebo výrobky našich nejměnších. Inu, je toho mnoho, čím můžeme vyzdobit náš domov. 

Ale přemýšlejte: Čím méně dekorativních předmětů, tím méně práce při jejich údržbě a tím více času třeba právě na výlety nebo rodinu. I dekorace je totiž nutné čistit. Některé, jako třeba rámečky nebo porcelánové sošky, utřete poměrně snadno. Jako vyložené lapače prachu a roztočů slouží sušené květiny, polštářky nebo plyšáci

Proto dobře zvažte, co si vystavit tam, kde na to může usedat prach. 

5. Ošetřete nábytek proti prachu

10

Ošetřit nábytek prostředkem proti prachu se vyplatí ze dvou důvodů. Nábytek zbavíte nečistot a mastnoty a ještě oživíte jeho vzhled. Také na něm vytvoříte ochrannou antistatickou vrstvu, která ho chrání před dalším ulpíváním prachu. 

TIP: Nám se výtečně osvědčil Sidolux M proti prachu. Můžete si vybrat z široké palety vůní tu, která lahodí vašemu nosu. Zacelí póry nábytku, aby se v nich neusazovaly nečistoty, takže nábytek tak vydrží déle čistý. Navíc se pohodlně aplikuje rozprašovačem a nenechá na povrchu šmouhy. Dobré, že? 

6. Nezapomeňte na textilie

Jak už jsme zmínili výše, nejvíce roztočů se schovává v polštářích, záclonách, kobercích a hlavně v povlečení. Můžete si pořídit speciální povlečení pro alergiky. Důležité je, dodržovat pravidelné intervaly v převlékání postelí a prát ložní prádlo nejdéle 1× za 2 týdny, minimálně na teplotu 60 °C. 

Perte také povlaky dekoračních polštářů, přehozy na postel, ubrusy, potahy pohovek, záclony a závěsy.

Eliminujte množství koberců v domácnosti. Vždy, když vysáváte, vytíráte a utíráte prach, nezapomeňte vyluxovat také pohovku a křesla.  

7. Starejte se o rostliny

4

Některé rostliny dokáží filtrovat vzduch a zachytávat v sobě nebezpečné látky jako jsou stopy benzenu, formaldehydu nebo toluenu. Umí to například tchýnin jazyk, pokojová lilie nebo břečťan. 

I o rostliny se ale musíte starat, protože na jejich listech se rovněž usazuje prach. Listy pravidelně otírejte vlhkým hadříkem nebo houbičkou. Čas od času jim dopřejte sprchu. Nepřelévejte je, aby se v půdě netvořila hniloba. 

8. Pořiďte si sítě do oken

5

Větrání místnosti je nezbytným prvkem pro zachování čistého a zdravého vzduchu v domácnosti. Omezuje vlhkost a snižuje koncentraci oxidu uhličitého. Z hlediska prašnosti je ideální nevětrat, když venku fouká vítr. 

Další pomoc poskytují sítě do oken, které nás chrání před hmyzem a také omezují množství prachu a pylu, které se zvenčí dostane dovnitř při větrání. Existují i speciální protismogové sítě, které jsou hustší a zároveň prodyšné a zabrání tak vniknutí i těch nejmenších mikročásteček. 

Když děláte generální úklid

Nejméně 2× do roka vysmejčete doma každý kout. Podívejte se za skříně. Odtáhněte nábytek, který odtáhnout jde. Vyluxujte a utřete prach i za komodami, pod gaučem, vylezte nahoru a vyčistěte garnýže a vršky skříní.

Takový důkladný úklid se obvykle v českých luzích a hájích koná před Vánoci a před Velikonocemi. Když se do něj pustíte častěji, ničemu tím neuškodíte. Záleží také na tom, jak moc se u vás práší. To poznáte nejlépe sami, když pozorně svou domácnost zkontrolujete. 

Nikdy to nevzdávejte

I když dodržíte všechny rady, stejně vás čas od času utírání prachu nemine. Člověk jednoduše má změnit, co změnit může, a smířit se s tím, co změnit nelze. Na prachu si tohle skvěle natrénujete. Nemá cenu zlobit se, že se práší, ale udělat vše proto, aby se prášilo co nejméně a prach vám doma natropil co nejméně škod. :) 

 

Sledujte nás na sociálních sítích.   

Facebook: @procistotu.cz

IG: @purifio

TikTok: @procistotu.cz

Pinterest: @ProČistotu

Další užitečné články pro vás: 

Jak se zbavit pavučin

Jak umýt okna – návod a tipy

Proč větrat a jak to dělat efektivně?

Na co nezapomenout při jarním úklidu – checklist pro vás

Jak se zbavit pavučin

Můžete uklízet jako diví, jakmile ale necháte u stropu houpající se pavučiny, celkový dojem je ten tam. Vymést důkladně pavučiny zaručuje jen polovinu úspěchu. Jaká je ta druhá, abyste se jich trvale zbavili? 

Jak se co nejefektivněji zbavit pavučin?

1. Vysavačem 

Kam dosáhnete hubicí vysavače, tam máte prakticky vyhráno.

4

2. Koštětem nebo prachovkou

Tam, kam se s vysavačem nedostanete, přichází na řadu ruční práce. Pozor na čistotu koštěte nebo použité prachovky. Zaprášeným koštětem se sice pavučin zbavíte dobře, ovšem šmouhy, které u toho na zdi naděláte, nevymetete. A malovat se vám možná hned tak chtít nebude.

Pro jistotu omotejte koště starým trikem, hadrem nebo jinou čistou látkou.

3

Nepusťte domů pavouky

Strach z pavouků v sobě máme podle vědců geneticky zakódovaný. Může se jednat o pozůstatek strachu z dob, kdy jedovatí pavouci představovali pro naše předky smrtelné nebezpečí. Stejné je to se  strachem z hadů. 

Pavouci se k nám domů stěhují především na podzim, kdy si hledají teplé místo na zimu. A pak to u nás může vypadat, jako bychom v zimě na úklid nesáhli. 

Utěsněte okna a dveře

Pavouci se dovnitř nejčastěji dostanou okny nebo dveřmi. Zejména když večer svítíme, lákáme je tím k návštěvě. A oni neváhají. 

Základní ochranu proti nezvaným hmyzím hostům, nejen pavoukům, poskytují sítě v oknech. 

6

Využijte sílu přírody

Některé rostliny vyvinuly důmyslný bezpečnostní systém ochrany proti hmyzu v podobě esenciálních olejů. Využijte je i vy. A co pavoukům nevoní? Například máta, citronela, levandule nebo eukalyptus

2

Jak použít esenciální oleje

  • Rozprašovač

Do vody nakapejte pár kapek zvoleného oleje a stříkejte všude, kde vás napadne. Obzvlášť kolem oken a dveří. Roztok zdokonalíte, pokud vodu smícháte v poměru 1:1 s bílým octem. 

5

  • Difuzér

Difuzér skvěle slouží při aromaterapii, odpuzování hmyzu a ještě dobře vypadá. Stačí si vybrat takový, který nejlépe sedne do vašeho interiéru. Můžete si pak užívat jakékoli vůně, nejen ty, které vadí hmyzu. 

Bylinky a ovoce

Pavouky odradíte i květináčem s levandulí nebo mátou na parapetu.

Odpuzují je rovněž citrusy v čerstvé i sušené podobě: citrony, pomeranče, limetky nebo grepy.

Koření jako hřebíček nebo skořice pavouky také nenadchne.

A pokud chcete pavouky vážně naštvat, zapíchejte do pomeranče hřebíček a vystavte si ho. 

Obrázky k článkům – pavučiny

Nedávejte jim potravu

Pavouci u vás zůstanou rádi, když se dobře nají. Živí se hmyzem jako mouchy a octomilky. Proto nenechte ani je, aby se u vás zabydleli. 

Jak na to:

  • nenechávejte na lince otevřené potraviny
  • co nejdříve umyjte špinavé nádobí
  • důkladně omývejte ovoce a zeleninu hned, jak je přinesete domů
  • často vynášejte odpadkový koš, vymývejte ho důkladně a nedopusťte, aby se z něj linul zápach
  • nenechávejte na lince vlhké houbičky a hadry na nádobí
  • pravidelně čistěte odpad dřezu
  • nepřelévejte květiny, aby nezačaly hnít

Pavouci nosí štěstí

7

Nebo se to alespoň tvrdí. Ať už tomu věříte, nebo ne, pavučiny doma zřejmě nechcete. Odstraňujte pavučiny tak, abyste neušpinili zdi a pavouky potom už domů nepusťte. Sítě v oknech a vůně, které pavouci neradi, představují úplný základ. 

Máte i vy zaručené tipy, jak dokonale vymést pavučiny? Napište nám a podělte se s ostatními :)

Sledujte nás na sociálních sítích.   

Facebook: @procistotu.cz

IG: @purifio

TikTok: @procistotu.cz

Pinterest: @ProČistotu

Další užitečné články pro vás: 

Na co nezapomenout při jarním úklidu – checklist pro vás

Jak umýt okna – návod a tipy

Proč větrat a jak to dělat efektivně?

Jarní úklid: 7 tipů, aby byl pro váš domov jako znovuzrození







Na co nezapomenout při jarním úklidu – checklist pro vás

Jaro znamená nový začátek. V zimě jsme vás nabádali k odpočinku, teď nastal čas se do toho pořádně opřít. V tomto článku najdete kompletní seznam věcí, které byste při jarním úklidu neměli vynechat. 

V článku se dozvíte:

 

Proč je lepší uklízet na jaře než před Vánoci

Některá zvířata v zimě spí. Lidé ne, ale přesto byla zima vždy obdobím, kdy naši předkové více odpočívali. Brzy se stmívá, a když si ještě lidé svítili svíčkami, jakmile slunce zapadlo, šli všichni co nejdříve na kutě. 

Doba se změnila, žijeme v záplavě světel, v rychlém tempu, a zůstáváme vzhůru ještě dlouho po setmění. Experti napříč obory se shodují, že v zimě by se měl člověk přizpůsobit cirkadiánnímu rytmu a více odpočívat. Snížíte tím riziko, že vás dostihne jarní únava, a plní energie se můžete pustit naplno do života. A také na úklid budete mít daleko víc energie.

A protože zimu trávíme pěkně v teple domova, na jaře je na místě ho pořádně vygruntovat. Čisté a uspořádané prostředí pomůže nastolit pořádek také v mysli, cítit se sebejistěji a mít život pod kontrolou

Zapomenutá místa

8_2

Kromě klasických témat, jako je mytí oken, vás za chvíli seznámíme s místy, která někdy při úklidu opomíjíme. Pokud chcete uklidit důkladně, musíte se podívat i tam, kam se běžně nedíváte. Připravili jsme pro vás seznam úkolů a míst, abyste na nic nezapomněli. 

Seznam si můžete také stáhnout v PDF formátu, a můžete si odškrtávat jednotlivé body.

Kompletní seznam k jarnímu úklidu

Jdeme na to! A nebojte se, v průběhu jara vás postupně seznámíme také s tím, jak na jednotlivé body nejlépe jít. V sérii krátkých článků načerpáte inspiraci, jak s úklidem jednotlivých míst poradit.

Celá domácnost: 

2_6

  1. Umyjte okna a vyperte záclony
  2. Vymeťte pavučiny 
  3. Zbavte prachu a nečistot vršky skříní, prostory pod nábytkem, spodní části nábytku a všechny škvíry
  4. Umyjte lustry, lampičky, svítidla, zásuvky, kabely a vypínače
  5. Proberte šuplíky a úložné prostory. Vyhoďte zbytečnosti a umyjte vnitřky komod a skříní. 
  6. Umyjte dveře včetně jejich vršků, klik a pantů
  7. Umyjte sítě proti hmyzu
  8. Ošetřete úklidové pomůcky – vyperte všechny hadry, vyčistěte košťata, smetáky a prachovky

Tipy na prostředky pro úklid domácnosti: 

Kuchyně

3_5

  1. Umyjte kompletně kuchyňskou linku – i dózy, pepřenky, atd. Vytřiďte zbytečné nádobí
  2. Proberte spižírnu a zbavte se všech potravin s prošlou lhůtou
  3. Vymyjte lednici, troubu, sporák a digestoř
  4. Proveďte důkladnou údržbu myčky

Tipy na prostředky pro úklid kuchyně:

Obývací pokoj 

4_5

  1. Vyperte potahy, polštáře, závěsy atd.
  2. Zbavte se zbytečností a lapačů prachu

Tipy na prostředky pro úklid obývacího pokoje:

Koupelna

5_6

  1. Umyjte důkladně WC štětku, přepadové odtoky, proberte kosmetiku a omyjte lahvičky
  2. Vymyjte vnitřky skříněk a poličky
  3. Vyčistěte koupelnový větrák
  4. Vydrhněte spáry mezi dlaždicemi
  5. Důkladně vyčistěte pračku

Tipy na prostředky pro úklid koupelny:

  • Neocid – účinný sanitární prostředek na koupelny a WC, který likviduje vodní kámen a nečistoty
  • Cleamen 310 a Cleamen 311 – kombinace prostředků, které zbaví toaletu nánosů vodního kamene i mastnoty
  • Cleamen 410 – leští koupelnové povrchy

Ložnice a šatna

6_5

  1. Vyperte a uskladněte sezónní oblečení
  2. Převlečte postele
  3. Vyvětrejte, případně vyčistěte matrace

Tipy na prostředky pro úklid ložnice a šatny:

Balkon, terasa

7_3

  1. Připravte balkon na novou sezónu. Omyjte parapety, podlahu, omyjte zábradlí, zasaďte nové rostlinky
  2. Připravte se na hmyz – vybavte se esenciálními oleji, které odpuzují hmyz

Tipy na prostředky pro úklid venkovních prostor:

Strategie nad zlato

obrázky k článku Jarní úklid

Nemusíte vše stihnout hned nebo za jeden víkend. Myslete na to, že uklízíte hlavně proto, abyste se doma cítili dobře. Zapojte do úklidu i ostatní členy rodiny. A ty, kteří se nechtějí účastnit, vyzvěte, ať vyklidí pole a alespoň nepřekáží. :) 


Pusťte si k úklidu oblíbenou hudbu nebo podcast a zpříjemněte si ho. Když vás úklid přestane bavit, běžte se projít. Důležitá je především vaše pohoda.

Abyste úkoly mohli lépe rozdělit, rozvrhnout a na nic nezapomněli, stáhněte si zde checklist jarního úklidu

 

Sledujte nás na sociálních sítích.   

Facebook: @procistotu.cz

IG: @purifio

TikTok: @procistotu.cz

Pinterest: @ProČistotu

Další užitečné články pro vás: 

Rychlý úklid domácnosti nejen na Valentýna

Jak umýt okna – návod a tipy

Proč větrat a jak to dělat efektivně?

Základy netoxického úklidu i pro vaši domácnost

Jarní úklid: 7 tipů, aby byl pro váš domov jako znovuzrození

Připravte svůj domov na svátek zamilovaných

Kýčovitá americká tradice nebo den, kdy pro sebe se svým protějškem děláte něco extra? Každý se na Den svatého Valentýna, který každoročně připadá na 14. února, dívá jinak. Poodhalte teď roušku tajemství tohoto svátku, zjistěte, jak ho slaví jiné národy a přečtěte si, jak si doma připravit dokonalou romantickou atmosféru.  

V článku se dozvíte:

 

 

Kdo byl svatý Valentýn? 

Svatý Valentýn byl kněz, jenž údajně ve 3. století n.l tajně oddával zamilované páry. Proč tajně? Tehdejší římský císař Claudius II. totiž viděl muže raději na bitevním poli než doma u milovaných žen. Dokonce této myšlence propadl natolik, že zakázal vojákům se ženit, aby se nerozptylovali péčí o rodinu. Valentýn se s názorem panovníka neztotožnil a v oddávání pokračoval. Claudiovi II. se to ale vůbec nelíbilo, proto ho nechal 14. února roku 269 n.l setnout

Valentýna prý rády navštěvovaly i zamilované páry, a on je vždy obdaroval barevnou kyticí z biskupské zahrady. 

4

Když byl před popravou vězněn, modlitbou prý Valentýn vyléčil slepotu dcery žalářníka, do které se zamiloval. Než zemřel, poslal jí vzkaz podepsaný „Tvůj Valentýn“. Odtud zřejmě pochází tradice posílání valentýnek (zamilovaných vzkazů) s tímto podpisem. Ve viktoriánské Anglii se dokonce věřilo, že podepsat vzkaz svým vlastním jménem nosí smůlu. Anonymní valentýnky se posílají dodnes.

Historikové jsou k této romantické legendě poměrně skeptičtí. Neexistují pro ni věrohodné historické důkazy. Ať už to pravda je, anebo ne, z legendy romantika jen srší, a to máme na Valentýna rádi. 

Existuje ale ještě jedna verze vzniku svátku zamilovaných.

Luprekálie: Svátky plodnosti a očisty od zla 

Ve starověkém Římě se 15. února slavily Luprekálie, pohanské svátky plodnosti. Při obřadu kněží zvaní lupreci rituálně obětovali kozu a psa. Dva urozené mladé muže pak pomazali jejich krví a sami se oblékli do kůží zvířat. Zbytky kůže nařezali a švihali jimi ve městě mladé ženy, což mělo zajistit jejich plodnost. Zároveň měl obřad ochránit dobytek před napadením vlky. 

To nezní až tak romanticky, že? Jenže v předvečer luprekálií se držela ještě jedna tradice, ve které už trochu romantiky objevíme. Mladé ženy házely do takzvaných uren lásky lístečky se svými jmény a mladí muži si je pak losovali. Ta, kterou vylosovali, se měla stát následující rok jejich milou. 

Jaká je pravda o Dni svatého Valentýna?

Nevíme. V 5. století papež Gelasius I. zakázal oslavy luprekálií a údajně je nahradil Dnem svatého Valentýna. Jako svátek lásky a zamilovaných se ale 14. únor začal slavit až někdy ve 14. století. 

Do podoby, jak ji známe dnes, se Valentýn ustálil v 18. století. Jeho klasickými symboly jsou srdíčka, přáníčka, která si posílají zamilovaní, čokoláda, dárky, květiny nebo romantické večeře. 

3

Valentýnské tradice ve světě

Ačkoli se Valentýn slaví skoro po celém světě, s výjimkou Saúdské Arábie, kde je zakázán pro svůj bezbožný původ, oslavy mají na různých místech svá specifika. 

USA

Američané se toho nebojí a Valentýna slaví opravdu masivně. Dárky, romantické večeře, květiny. Až 20 % Američanů dokonce obdarovává na Valentýna i domácí mazlíčky. 

2

Brazílie

Brazilci se rádi baví. A protože únor se tu nese ve znamení Karnevalu a svátek zamilovaných by tak neměl dost prostoru, slaví místo toho 12. června Dia dos Namorados – den milenců nebo párů. Oslavy pak vypadají velmi podobně jako ty valentýnské, zamilovaní jdou na večeři, předají si květiny, dárky nebo si dají výjimečné rande.   

1

Finsko

Seveřané jsou s vášní celkově opatrnější, a tak neslaví přímo Den zamilovaných, ale Den přátelství. Drobné pozornosti, sentimentální kartičky nebo upomínkové předměty si předávají přátelé, kolegové i členové rodiny. 

Itálie

Italové naopak vášni holdují, a proto je tu romantika cítit na každém kroku. Jestli si chcete na Valentýna opravdu užít, vyrazte do Verony, kde žili Romeo a Julie. Oslavy tu trvají čtyři dny a nesou se ve znamení veřejných koncertů, romantické výzdoby a romantické atmosféry na každém kroku. 

Jedna italská tradice říká, že dívka si vezme toho muže, kterého na Valentýna spatří jako prvního. Ne nadarmo se proto muži s kyticí snaží od brzkých ranních hodin, aby je jejich vyvolená zahlédla první. 

5

Jižní Korea

Stejně jako v Japonsku, i zde na Valentýna dostávají čokoládu jen muži. Ženám to oplácí o měsíc později, kdy slaví Bílý den a ženy dostanou bílou čokoládu, květinu nebo jinou drobnost v bílé barvě. 

A jestli jste v Jižní Koreji singl, i na vás tu pamatují. Svůj den máte 14. dubna a říká se mu Černý den. Slavíte ho jídlem jajangmyeon – miskou bílých nudlí v černé omáčce, které sníte s ostatními single přáteli. 

A jaké oslavy plánujete letos vy? Podělíme se s vámi o pár tipů, jak to udělat, abyste si je perfektně užili v pohodlí domova. Připraveni? 

Pořádek dělá romantiku 

Romantickou atmosféru v nepořádku nevykouzlí ani David Copperfield. Proto, jestliže jste se rozhodli vynechat přeplněné restaurace a kina a raději si vychutnat intimní chvíle v soukromí domova, budete se muset chtě nechtě na svůj příbytek podívat trochu kriticky a zvážit, co by plánovanou romantiku mohlo narušit

Představte si následující situace: 

Večeře při svíčkách, na pozadí kuchyňská linka plná špinavého nádobí. Nic moc, že? Tuhle variantu uznáváme jen v případě, kdy večeři předchází její společná příprava. Pak se dá nepořádek pochopit a jeho likvidace přesunout na následující den. 

Romantická koupel v neumyté vaně. Ano, můžete zkusit spoléhat na to, že za svitu svíček ten hnědý pruh nebude vidět. Ale stejně o něm budete vědět. 

Po večeři a koupeli se odeberete do ložnice, kde vás čeká dva měsíce nepřevlečené povlečení. To nepotřebuje další komentář. Ložnici se tedy vyhnete a zkusíte štěstí na pohovce. Jenže ta je zase plná drobků. 

Víte, kam tím míříme? Uklizený domov nahrává romantice mnohem lépe.

Jak připravit domov na valentýnskou romantiku

1. Ukliďte „rušivý“ nepořádek

Povalující se kusy oblečení, hračky, věci, které mají své místo jinde, a jen se bezprizorně válí v prostoru, přichází na řadu první. Když zbavíte prostor předmětů, které na první pohled vzbuzují dojem nepořádku, můžete se vrhnout na likvidaci nečistot. 

2. Věnujte pozornost povlečení

Jak jsme zmínili výše, staré povlečení může závěr večera pokazit. Neobcházejte proto ložnici obloukem, ale zaměřte se na ni velmi poctivě

TIPY: Pro perfektně čisté povlečení zkuste Sidolux Multicaps color  nebo Sidolux multicaps white, podle toho, jestli máte barevné nebo bílé povlečení. A dokonalou vůni vykouzlí například koncentrovaná aviváž Perlux Elegance

3. Odstraňte prach

Nemá smysl prach utírat před převlékáním postelí. V povlečení, peřinách i polštářích se ho skrývá velká spousta. Jakmile máte převlečeno, můžete se do prachu vesele pustit. 

TIPY: Aby váš domov příjemně voněl, zkuste například SIDOLUX M proti prachu s vůní Magnolie nebo SIDOLUX M proti prachu s vůní Baltic Amber. Tyto přípravky působí i jako odpuzovače následného ulpívání prachu. Oblíbenou vůní na našem e-shopu je také SIDOLUX Universal Soda Power s vůní marseillského mýdla a levandule, který využijete na kompletní úklid domácnosti. 

4. Vycíděte kuchyň

Pokud vlastníte myčku, body pro vás, protože nádobí do ní jednoduše naskládáte a máte hotovo. A protože v kuchyni se při přípravě pokrmů usazuje mastnota, na které potom velmi dobře drží i prach, zatočte s ní. Vyberte si spolehlivý prostředek pro úklid kuchyně a nablýskejte jí tak, že se na další vaření budete přímo těšit. 

Společné vaření vám pomůže naladit se na stejnou vlnu a je to velmi přínosná párová aktivita. Zpravidla se u něj dobře pobavíte a vytvoříte prostor k rozhovoru. A co si uvaříte, to si taky sníte, takže ani jeden nebude mít důvod ke stížnostem na kulinářské umění toho druhého.   

7

5. Nablýskejte koupelnu

Romantice ve vaně se jen tak něco nevyrovná. Nezapomeňte ale vanu i celou koupelnu na tuto příležitost náležitě připravit. Koupel ve vaně se žlutým pruhem usazenin moc romantická není. 

Naštěstí máte k dispozici arzenál spolehlivých prostředků na koupelny. Z našich zkušeností pro dokonale lesklou a čistou koupelnu doporučujeme Cleamen 410.  

6

6. Nezapomeňte na podlahy

Když vyčistíte povrchy nábytku, zaměřte svůj zrak na podlahy. Kvalitní vysavač je základ, který vám pomůže zbavit hrubých nečistot nejen koberce. Dobře vyluxovat se vyplatí i před vytíráním podlahy, protože si tím ušetříte mnoho práce. 

Na podlahy jděte od lesa a vyberte si vhodný prostředek podle jejich materiálu. Existují speciální prostředky na dřevěné podlahy, které o ně pečují a podtrhují jejich přirozený vzhled, i prostředky na vinyl nebo dlažbu

Kdybyste si nebyli jistí, napište nám, rádi vám poradíme s výběrem. 

7. Vyleštěte sklenice na víno

Jestliže se rozhodnete porušit Suchej únor a dát si pro uvolnění atmosféry dobré víno, nezapomeňte také na čisté sklenice na víno. A nebojte se vytáhnout ty sváteční. Vaše láska za to stojí. 

TIP: Jak vyleštit sklenice na víno se dozvíte v našem článku

Čistota voní. Jak provonět domov ještě o kapku více? 

Když už máte pěkně uklizeno, zbývá třešnička na dortu v podobě příjemné vůně. Čichem vnímáme víc podnětů, než si připouštíme. Dobře zvolená vůně proto k dokonalé romantice rozhodně patří. Vybírejte podle svého osobního vkusu, protože každý preferuje jiné vůně.    

Bez svíčky není romantika

Co lépe dokreslí intimní atmosféru než svíčka? Více svíček. Světlo svíček provází lidstvo od nepaměti a symbolizuje teplo, naději a bezpečí. Naším žhavým tipem jsou svíčky s dřevěným knotem, který při hoření praská a připomíná hořící krb.

Zkuste například svíčku God's SPA HARMONY ze sojového vosku s jemnou květinovou a hluboce smyslnou vůní. 

9

Difuzéry

Místo svíčky můžete sáhnout také po difuzéru. Ten nehoří, takže nemusíte myslet na to, jestli jste ho řádně uhasili. Intenzitu vůně můžete regulovat počtem zapíchnutých tyčinek. 

TIP: Co takhle růže a ylang ylang? Růže harmonizuje psychiku a ylang-ylang je známý pro své afrodiziakální účinky. To zní jako dobrá kombinace, že? Najdete je v Aroma difuzéru Ylang-Ylang a růže na našem e-shopu. 

8

Esenciální oleje

S esenciálními oleji jsme vás seznámili už dříve. Na našem blogu se dočtete o jejich původu a zásadách bezpečného používání a najdete i tipy, na co se který hodí

Pro romantický večer se esenciální oleje hodí přímo báječně, protože je lze využít jak v difuzéru pro provonění místnosti, tak v  koupeli nebo na masáž. A jedno je jisté – koupel i masáž mohou dodat večeru velmi smyslný nádech. 

TIP: Pro romantický večer se přímo nabízí esenciální olej Erotika, speciálně sestavený tak, aby prokrvoval část mozku zodpovědnou za libido. Voní po citrusech, jasmínu a květinách. 

10

Valentýn si užijte hlavně podle svého

Valentýn je svátek zamilovaných. Myslete tedy hlavně na sebe navzájem a na to, jak probudit kouzlo ve vztahu, znovu zažehnout jiskru nebo prohloubit vzájemnou vášeň. Ať už na to půjdete jakkoli, přejeme vám, aby se vše vydařilo přesně tak, jak si přejete. 

Zdroj obrázků: Canva  a Midjourney

Sledujte nás na sociálních sítích.   

Facebook: @procistotu.cz

IG: @purifio

TikTok: @procistotu.cz

Pinterest: @ProČistotu

Další užitečné články pro vás: 

Rychlý úklid domácnosti nejen na Valentýna

Utěrky z mikrovlákna – proč je používat a jak se o ně starat

Proč větrat a jak to dělat efektivně?

Jarní úklid: 7 tipů, aby byl pro váš domov jako znovuzrození

 

Suchej únor – zkuste alkohol používat jen k úklidu

Je tu únor. Bude u vás letos „suchej“? Osvětová kampaň proti alkoholu Suchej únor je už celkem známá akce, ke které se každoročně připojují i známé osobnosti. Proč je pro Čechy zrovna alkohol ožehavé téma a proč se vůbec zamýšlet nad svým přístupem k pití? Zjistěte zneklidňující fakta a také to, jak alkohol působí v našem těle. A jestli se pak rozhodnete už nepít, dozvíte se, co se zásobami destilátů doma udělat.

Alkohol a Češi – trocha čísel na úvod

S kampaní Suchej únor přišla v roce 2013 organizace Liga otevřených mužů. Jejím cílem je pomoci lidem získat vědomější přístup k alkoholu. Pití alkoholu je v Čechách téměř jako národní sport. Co říkají statistiky o Češích a alkoholu?

Alkohol v číslech

  • Každý občan České republiky, včetně dětí, vypije v průměru 10 l čistého ethanolu ročně.
  • Muži pijí přibližně 4× více než ženy.
  • První zkušenost s alkoholem získá 25 % dětí už v 11 letech, zatímco v 15 letech už alkohol ochutnalo 73 % mladistvých. 
  • Češi se celosvětově v konzumaci alkoholu řadu let drží v první trojici evropských zemí. Předbíhají nás severské národy a Rumunsko. 
  • Denně pije alkohol 7–10 % dospělých osob. V nadměrných dávkách pije 1 × týdně 12–13 % dospělých. 
  • V konzumaci piva jsou Češi celosvětově první –  vypijí ho 128 l na osobu za rok. Statistikové jásají, že jde o historické minimum, pořád se jedná o velmi vysoké číslo, když si představíme, že do něj spadají i děti, mladiství a senioři.
  • Téměř 20 % populace ČR spadá do rizikové konzumace alkoholu, tj. přes 1 mil. lidí. 
  • Ročně zemře v České republice v důsledku konzumace alkoholu 6–7 tisíc lidí
  • Téměř 5 % autonehod se stane následkem pití alkoholu
  • Odhaduje se, že ⅔ případů domácího násilí souvisí s alkoholem. 

12

Kdo nepije, není Čech

Když se jdeme bavit s přáteli. Když slavíme. Jen tak na kuráž. Po náročném dni. Při rodinné sešlosti. Na grilovačce. U vody, protože je horko. V zimě na zahřátí. Když se potřebujeme uvolnit. Když zaháníme smutek. A tak dále. Prakticky cokoli je příležitost dát si skleničku. Alkohol představuje zcela běžnou součást společenského i rodinného života. Děti u nás vidí alkohol od útlého věku. 

17

Jedna mladá dívka, která v dospívání propadla nadměrné konzumaci alkoholu, řekla: „Od malička jsem viděla pít rodiče a jejich kamarády při různých setkáních. Čím víc pili, tím byli uvolněnější a bezstarostnější. Chtěla jsem to zažít taky.“

Láhev piva, vína i něčeho tvrdšího koupíte prakticky v každém obchodě. Pití alkoholu je u nás společensky přijatelné a normální. Alkohol vám prodají i v dětské herně.  

„Jsi těhotná?“ „Dneska řídíš?“ 

Ne? Tak to si se mnou musíš dát panáka! Když přijdete do party přátel a pijete nealko, působíte zkrátka podezřele. Snaha bavit se i bez alkoholu v lidech  vyvolává jakousi nedůvěřivost, jako by s vámi bylo něco v nepořádku.  

14

Alkohol je droga

A ne ledajaká. V kontextu jeho dopadů na zdraví jednotlivce a společenskou nebezpečnost, je to nejnebezpečnější droga v našich končinách. Následky užívání heroinu nebo pervitinu se ani zdaleka nevyrovnají následkům způsobeným pitím alkoholu. Ve velké míře je to dáno i jeho společenskou přijatelností a dostupností. 

11

Jak působí alkohol v těle

Alkohol začíná působit velmi rychle. Do krve se vstřebává už v ústech, jícnu a žaludku. Největší část alkoholu se do krve dostane z tenkého střeva

Dále putuje do jater. Ta ho metabolizují (rozkládají) na netoxické látky, které tělo vyloučí. Metabolismus alkoholu nastartují játra až 20 minut po konzumaci. Mezitím alkohol dorazí do mozku přes centrální nervovou soustavu a začne působit na mozeček.

Krok za krokem opilostí

V první vlně po napití u sebe sledujeme pozitivní účinky alkoholu v podobě odbourání zábran, uvolnění a euforie. Připadáme si vtipnější, atraktivnější a v pohodě. Může za to dopamin, který stimuluje centrum odměn v mozku, a serotonin, který pomáhá regulovat naši náladu. 

Při dalším pití následuje zpomalení reakcí, potíže s koordinací a blábolení nesmyslů

Ačkoli se to možná nezdá, alkohol patří mezi drogy s tlumivým účinkem. Působením alkoholu se neurony stávají méně aktivní. Alkohol se váže na GABA receptory a také blokuje kanály, které přenášejí neurotransmiter zvaný glutamát s povzbudivým účinkem. 

Vrcholným stadiem opilosti je neschopnost samostatného pohybu, agresivita, sebepoškozující chování, zvracení a závratě. V nejhorším stavu dochází k otravě alkoholem, které způsobí koma nebo dokonce smrt následkem zástavy dechu

Jak poznáte, že pijete moc

Za rizikové pití alkoholu se považuje 3–5 standardních nápojů denně u mužů a 1,5–3 standardní nápoje u žen. To nám nic neřekne, dokud si nedefinujeme standardní nápoj. U nás je to 1 pivo (0,5 l), 1 sklenice vína (2 dcl) nebo jeden panák destilátu (5 cl). Nutno ještě dodat, že odborníci nepovažují žádnou dávku alkoholu za bezpečnou. Každá konzumace alkoholu totiž představuje zvýšenou míru nějakého rizika. 

Neznamená to, že když si jednou za čas dáme vychlazené pivo nebo skleničku vína, jsme automaticky alkoholici. Omlouvat si jakékoli pití tím, že je to „v pohodě“ nebo dokonce „zdravé“, je ale velká lež. 

Existují 2 hlavní druhy nebezpečného pití:

1. Pravidelné pití 

Denně nebo téměř denně pije alkohol až 10 % dospělých Čechů

2. Nárazové pití většího množství alkoholu 

9

Typické víkendové opíjecí akce s přáteli, které bývají zdrojem vtipných historek na dlouhou dobu. 

Ženám ubližuje alkohol více

Ženy jsou obecně menší, jejich tělo obsahuje méně vody a játra jsou méně výkonná při odbourávání alkoholu. Proto stejné množství alkoholu poškodí ženský organismus více než mužský. Kromě onemocnění jater, vysokého krevního tlaku a rakoviny prsu je ve hře také snížená produkce pohlavních hormonů a potíže s plodností. 

7_2

Následky pití alkoholu

Alkohol má negativní dopady na jednotlivce, jeho okolí i celou společnost. Co přesně si pod tím představit? 

Jak alkohol ubližuje člověku samotnému

Dlouhodobé užívání alkoholu je hlavní příčinou 200 druhů onemocnění. Patří mezi ně: záněty žaludku, střev a slinivky břišní, vředy, cukrovka, rakovina (dutiny ústní, jazyka, hrtanu, žaludku, slinivky břišní, tlustého střeva, atd.), cirhóza a rakovina jater, infarkt myokardu, vysoký krevní tlak, kardiomyopatie, arytmie, poruchy spánku, chronická únava, epileptické záchvaty, oslabení imunity, poškození mozku, porucha paměti, potíže s erekcí, opožděnou nebo předčasnou ejakulací, odplavování vápníku z kostí a další. 

13

10 % z celkového počtu úmrtí ročně lze přiřadit následkům konzumace alkoholu. Z toho má 2–3 tisíce úmrtí hlavní nebo jedinou příčinu v alkoholu. 

Pod vlivem alkoholu lidé škodí okolí

Díky alkoholu se ročně stane přibližně 5 tisíc dopravních nehod

Alkohol se podílí na dvou třetinách případů domácího násilí. Konzumace alkoholu zvyšuje pravděpodobnost, že se lidé dopustí sexuálního násilí a psychického týrání. 

Podle ekonomických odhadů se náklady na řešení následků konzumace alkoholu ročně pohybují kolem 50–57 mld. ročně. Připadají především na léčbu nemocí způsobených pitím a řešení ztráty produktivity jednotlivců.   

Pravidelní konzumenti alkoholu jsou náchylnější ke ztrátě zaměstnání, rozpadu manželství a častěji se ocitnou na ulici jako bezdomovci v důsledku špatné sociální situace.

18

Omezit alkohol? Jde to a je to výhodné

Seznámili jste se s fakty a čísly, která vás možná přiměla se zamyslet. Nebo sami cítíte, že v poslední době věnujete alkoholu v životě až příliš mnoho prostoru. Možná si na sobě všímáte některých neblahých následků častých alkoholových večerů a rádi byste tenhle zvyk dostali pod kontrolu.

Jde to. Ale musíte být na sebe přísní. 

  1. Stanovte si počet drinků a dodržte to. 
  2. Naučte se říkat NE, když vás někdo láká na další pivo, a trvejte na něm. Není to neslušné, jde o vaše rozhodnutí a vaše zdraví.
  3. Za každým alkoholickým drinkem si dejte nealkoholický nápoj
  4. Nepijte destiláty. Volte drinky s co nejnižším obsahem alkoholu. 
  5. Určete si několik dní v týdnu, kdy alkohol nebudete pít vůbec. 
  6. Zkuste úplně abstinovat 30 dní. Sledujte, co to s vámi dělá. Zvládnete to? 
  7. Najděte si jiný způsob relaxace nebo vyplnění volného času. Cokoli. 

19

Jaké benefity přináší abstinence

Když vyřadíte ze svého jídelníčku alkoholické nápoje, můžete se těšit na mnoho výhod: 

  1. Lepší spánek a paměť, protože alkohol nebude narušovat délku REM fáze.
  2. Úbytek hmotnosti, protože alkohol je skutečná kalorická bomba.
  3. Lepší nálada, protože dopamin se dostane do normálních hodnot.
  4. Lepší pleť.
  5. Lepší funkce jater, které místo alkoholu dostanou prostor odbourávat jiné toxiny v organismu.
  6. Snížení rizika rakoviny.
  7. U mužů více testosteronu. Budete víc chlap. 
  8. Lepší fyzická kondice.

Co když zjistím, že jsem závislý

Ne každý zvládne svůj vztah k alkoholu zkrotit sám. Závislost na alkoholu, stejně jako jiné závislosti, pramení z hlubších příčin než jen z prosté chuti na pivo. Fyzická závislost se dá překonat snáze a rychleji než psychická. Pokud nezjistíte, co vás žene do náruče alkoholového opojení, a tento problém nevyřešíte, dost pravděpodobně začnete pít znovu. 

Různé formy terapie nabízejí velmi dobré řešení. Cesta k sobě, zkoumání sebe sama a uvědomění si vzorců myšlení, které máme hluboko uvnitř, a jejich následná přestavba jsou v boji s každou závislostí klíčové. 

 

Sám to nezvládnu

U těžších forem závislosti na alkoholu představuje první krok už přiznání si problému. Jestliže se někomu z vašich blízkých vymklo pití z rukou, nezavírejte před tím oči. Mluvte o tom a nenechte se uchlácholit sliby nebo prohlášeními, že má vše pod kontrolou. Spojte se s odborníky a konzultujte situaci. 

Okolí alkoholika často trpí minimálně stejně jako on sám. Odborníci vám pomohou nastavit správnou komunikaci se závislým a pokusit se ho přimět k léčbě. Bohužel vynucená léčba nebývá většinou dlouhodobě úspěšná, a ne každý si svůj problém uvědomuje.   

15

Suchej únor se netýká úklidu

Alkohol je látka, která se dá využít i k jiným účelům než k pití. Je všestranným pomocníkem při úklidu domácnosti. Ne náhodou se přidává do mnohých úklidových prostředků. 

Výhody alkoholu při úklidu:  

Odmašťuje

Oceníte ho zejména v případě, že chcete něco vyleštit: okna, zrcadla, brýle, displeje mobilních telefonů, nerezové povrchy. 

Alkohol často obsahují prostředky na mytí oken, protože alkoholem vyleštíte okna opravdu brilantně.  

20

Dezinfikuje

Dezinfikuje povrchy i pokožku. Mnohé bezoplachové dezinfekce nebo dezinfekce na ruce, které můžete mít stále při sobě, obsahuje alkohol. Vzpomeňte na dobu covidovou. Alkoholovou dezinfekcí se to jen hemžilo, protože je zkrátka velmi účinná. 

21

Pohlcuje pachy

Zápach potu na oblečení, páchnoucí boty nebo zápach z úst. Alkohol likviduje mikroorganismy, které zápach způsobují a čisté prostředí nezapáchá. 

22

Zbaví povrchy zbytků izolepy

Svádíte boj se zbytky izolepy a už nevíte, co s tím? Zkuste to alkoholem – ne pivem, ale nejlépe nějakým destilátem. 

Zkroťte alkohol

10

Alkohol vás nemusí ovládat. Ukažte mu, kdo je tady šéf. V oblasti úklidu si ho dopřejte, kolik chcete. Vězte ale, že jak dobře ničí bakterie a viry, tak dobře ničí i vaše tělo. Nepít je normální, ačkoli se to tak v naší společnosti nemusí jevit. Změnit přístup k alkoholu může každý z nás. Vy sami se rozhodněte, jestli se s ním cítíte dlouhodobě dobře. A když zjistíte, že ne, dejte od něj ruce pryč. Češi nemusí vyhrávat olympiádu v alkoholismu navěky.

Zdroj obrázků: canva.com

Sledujte nás na sociálních sítích.   

Facebook: @procistotu.cz

IG: @purifio

TikTok: @procistotu.cz

Pinterest: @ProČistotu

Další užitečné články pro vás: 

Jak umýt okna – návod a tipy

Utěrky z mikrovlákna – proč je používat a jak se o ně starat

Proč větrat a jak to dělat efektivně?

Základy netoxického úklidu i pro vaši domácnost

Jak vybrat pytle do odpadkového koše

Dobře padnoucí pytel z kvalitního materiálu udrží odpadkový koš v čistotě. A navíc kdo by chtěl cestou k popelnici řešit nehody s rozsypanými odpadky? Nikdo. Uklízet takovou spoušť vyžaduje dost času a odolný žaludek. Jak se vyznat v odpadkových pytlích a je jediným ukazatelem cena? A jak je to s ekologickými variantami? Čtěte a dozvíte se.

V článku se dozvíte:

Z čeho se vyrábí odpadkové pytle a proč se o to zajímat

Nejčastěji se odpadkové pytle vyrábí z polyethylenu. Rozlišujeme dva druhy LDPE a HDPE. V čem se liší? 

LDPE – igelit

2_4

Zkratka pochází z anglických slov low-density polyethylene a znamená polyethylen s nízkou hustotou. Vyznačuje se menší pevností, zato je ale více poddajný, elastický a má vyšší pevnost v následném tahu. Skvěle se proto hodí na odpad s ostrými hranami a na těžký odpad. 

Používá se například pro balení pečiva nebo výrobu igelitových tašek nebo kelímků na kávu. Je lesklý, hladký a nešustí. 

LDPE značí číslo 4 v trojúhelníku se šipkami, který najdete na obalu. 

HDPE – lidově mikroten 

3_3

Zkratka slov high-density polyethylene označuje pytle s větší hustotou materiálu. Hovorově mu říkáme mikroten. Mikroten poznáte podle typického šustění. Oproti igelitu je pevnější a odolnější i při nižším počtu mikronů. Avšak postrádá elasticitu. Nehodí se proto na odpad s ostrými hranami. 

Používá se tam, kde předmět vyžaduje především pevnost: na výrobu hraček, plastových nádob nebo i potrubí ve stavebnictví. 

HDPE poznáte podle čísla 2 v trojúhelníku se šipkami na obalu. 

Pytle ze škrobů

V poslední době se setkáme i s variantou pytlů na odpad vyrobených z kukuřičného, sojového nebo bramborového škrobu nebo podílem těchto složek

Tloušťka materiálu – na síle záleží

5_4

Při výběru se vždy dívejte na počet mikronů (μ). Počet mikronů udává tloušťku materiálu. U LDPE sáčků bude mikronů vždy více, protože igelit nejde vyrobit v tak tenké vrstvě jako mikroten. 

Platí, že velmi záleží na tom, na jaký odpad pytle potřebujete a také na objemu koše. 

  • Na papír a plasty s klidem stačí sáček o tloušťce 10 μ. Papír a plasty jsou lehké. 
  • Pro klasický domácí odpadkový koš o objemu kolem 50 l si vyberte sílu alespoň 15 μ. Pokud máte větší koš, klidně sáhněte i po větší tloušťce. 
  • Na těžší odpad berte pytle od 20 μ výše

Pytle s označením nad 25 μ slouží na extra těžký odpad, jako například stavební suť.  Protože ale velmi záleží právě i na materiálu, najdete pytle s označením až do 200 μ. 

Při výběru se proto řiďte popisem na obalu a případně popisem e-shopu, k čemu jsou pytle určené a kolik toho snesou. 

Velikosti pytlů – na co se zaměřit

Pytel by měl do koše dobře pasovat. Menší sáček nedovolí využití plné kapacity koše. Také může sklouznout z okraje a odpadky padají mimo něj přímo do nádoby. A když nevyhazujete jen suchý odpad, pak vás kromě sbírání odpadků z koše čeká ještě jeho čištění, protože bude pěkně upatlaný.

Rozměry snadno změříte metrem. Myslete na to, aby pytel přesahoval přes okraj. Při vynášení odpadků se s ním pak lépe manipuluje. Vyhnete se také jeho sesunutí dovnitř koše. Existují i pytle s elastickým lemem, které tento nešvar eliminují. Avšak vybrat odpovídající velikost a objem je klíčové. 

S pytli o objemu 240 l ochráníte před dlouhodobým usazováním nečistot dokonce i popelnici. Po letech používání určitě poznáte rozdíl a pogratulujete si k dobrému rozhodnutí :)

Ucha, šňůrka nebo zavazování?

Skončila doba, kdy jste na sáčku museli dělat uzel. Dnes je většina kvalitních sáčků a pytlů na odpad vybavena nějakým systémem pro snadnější a pohodlnější manipulaci. Setkat se můžete s několika typy:

Zatahovací pytle

Plastovou pásku zabudovanou do lemu pytle po naplnění jednoduše zatáhnete a pytel je uzavřen. Se zatahovacími pytli se velmi snadno a hygienicky manipuluje. 

Sáčky s uchy

Ucha, která vypadají jako u mikrotenového sáčku svážete k sobě. Systém s uchy je jednoduchý a snadný. 

Vázací pytle 

Vázací pytle jsou nahoře opatřeny 4 cípy, které k sobě křížem svážete, vezmete a jdete s odpadky k popelnici.

Jsou eko pytle opravdu ekologické? 

Jestli si zakládáte na udržitelnosti, ale komfortu sáčku v koši se nechcete vzdávat a pokaždé koš vymývat, máte na výběr z několika možností. 

1. Kompostovatelné sáčky a pytle

Pokud chcete se bioodpadu zbavujete na vlastním domácím kompostu, dbejte na to, abyste vybrali pytle, které jsou označeny certifikátem „OK Compost HOME“. Ten znamená, že se materiál rozloží při teplotě 20–30 °C. 

Sáčky s certifikátem ‚‚OK compost INDUSTRIAL‘‘ vyžadují pro rozklad teplotu nad 55 °C, kterou mohou poskytovat jen průmyslové kompostárny. 

2. Sáčky z recyklovaného plastu. 

Recyklovaný plast je pořád plast, ale z již použitého plastu, takže na něj nebyl třeba nový vstupní materiál. 

Bioplasty – co to je a jak s nimi zacházet? 

Pod pojmem bioplasty se skrývají plasty, které jsou zcela nebo částečně vyrobeny na rostlinné bázi. 

Rozdělujeme je na biodegradabilní a oxodegradabilní. Biodegradabilní plast se rozloží působením bakterií za specifických podmínek. Oxodegradabilní plast obsahuje příměsi, které urychlují jeho rozklad na vzduchu při působení UV záření. Přišlo se však na to, že tímto procesem vznikají mikroplasty, které potom kolují v ovzduší. 

Bioplast byste neměli vyhazovat do žlutých kontejnerů na plasty, protože současné technologie si s ním při recyklaci neumí poradit. 

Také neznamená, že biodegradabilní plast je kompostovatelný. Jak píšeme výše, pytle na kompost musí být označeny příslušným certifikátem. 

S ekologií a plasty to tedy není vůbec jednoduché. Vědci stále zkoumají jejich vliv na životní prostředí a snaží se přijít na to, jakým způsobem je účinně likvidovat a za jakých podmínek se který rozkládá. 

Jak se chovat ekologicky? 

Teď jste z toho jeleni a vůbec nevíte, jak šetřit vlastním přičiněním životní prostředí? Nezoufejte, máme několik tipů, jak být při likvidaci domácího odpadu k přírodě šetrnější:

6_3

1. Třiďte odpad

Papír, plasty, sklo, plechovky, bioodpad. Když jednotlivé druhy odpadu oddělíte, snáze se zrecyklují. K jejich rozlišení pak velmi pomohou barevné pytle, které nabízí například značka FINO na naše e-shopu. 

2. Omezte jednorázové obaly. 

Nakupujte do látkových tašek a zjistěte, kde v okolí máte bezobalový obchod. 

3. Domácí kompost. 

Kompost nejen vyřeší otázku bioodpadu z domácnosti, ještě s ním pohnojíte zahrádku. 

4. Použijte pytle víckrát, pokud to jde. 

Někdy není nutné sáček z koše vyhazovat po prvním použití. Když například v kanceláři vyhazujete do koše jen papíry, s klidem je lze vysypat a sáček znovu použít. 

Vychytávky – co ještě umí některé sáčky do koše

Víte, že pytle do koše mohou i vonět? Ano, například pytle Vigo s vůní jahod pomohou zamezit nepříjemnému zápachu, který se někdy z koše line. 

Další tipy, jak eliminovat zápach z koše, se dočtete na našem blogu.  

Vůně někdy není vše a v případě košů na toaletách nebo kosmetických salonech to platí dvojnásob. Zde oceníte sáčky s antibakteriální složkou. Obsahují vrstvu, která brání množení bakterií. 

Pytle do koše už nejsou věda

Pytle do koše nejsou věda

Nyní víte, podle čeho vybírat pytle do koše. Změřte koš, promyslete, co do něj budete odkládat a najděte nejlepší variantu. Nedejte jen na cenu. Hlídejte si hlavně popis produktu, na jak těžký odpad jsou pytle určené a pokud chcete kompostovat, omrkněte certifikáty. 

Vaše osobní zkušenost s kvalitou pak určí, jestli si dané pytle oblíbíte. Záleží totiž i na zpracování švů a celkovém provedení. Pokud váháte s výběrem, obraťte se na nás a napište nám :) 

Zdroj obrázků: canva.com

Sledujte nás na sociálních sítích.   

Facebook: @procistotu.cz

IG: @purifio

TikTok: @procistotu.cz

Pinterest: @ProČistotu

Další užitečné články pro vás: 

Jak umýt okna – návod a tipy

Utěrky z mikrovlákna – proč je používat a jak se o ně starat

Základy netoxického úklidu i pro vaši domácnost

 

Svíčka: pravěký vynález, který dobyl svět

Svíčky nám zpříjemňují sváteční chvíle, pomáhají navodit uvolnění nebo dokreslit romantickou atmosféru. Jak svíčky fungují a z čeho se vyrábí? Proč se některé dělají ze sojového vosku a v čem je výjimečný dřevěný knot? Ponořte se do světa vůně, světla a tepla a zjistěte víc o tomto revolučním vynálezu, který zná lidstvo už tisíce let. 

V článku se dozvíte:

 

Stručný pohled do historie svíček

Svíčka je nejstarší spalovací zdroj světla, jaký lidstvo zná. A protože je s námi tak dlouho, její vývoj prošel řadou inovací. Podívejte se stručně na hlavní milníky v její historii. 

První svíčka pochází z pravěku

První miska na ztuhlý tuk, do kterého se strčilo dřívko, aby poskytovala světlo, se našla ve Francii v jeskyni La Mouthe a je stará 17 000 let. Ve stejné jeskyni se našly také jedny z prvních jeskynních maleb. Možná svíčka sloužila právě při jejich tvorbě tehdejšímu malíři. 

2

Starověk – svíčky z loje a papyru

Ve staré Mezopotámii, kolébce civilizace, používali svíčky z rákosu namočeného v taveném loji nebo tuku. Podobně i v Egyptě, kde rákos nahradil papyrus. Z Mezopotámie, z doby před 3 000 lety, se také dochovaly první bronzové svícny. V Egyptě pak vedle svíček frčely i olejové lampy. Svíčkami se svítilo a také se používaly při náboženských obřadech. 

Oheň lidi odjakživa fascinoval, proto svíčky hrály od začátku důležitou roli ve spojení s mystikou a náboženstvím.  

Římané objevili kouzlo včelího vosku

Starověcí Římané přišli na to, že včelí vosk při výrobě svíček skvěle nahrazuje živočišný tuk. Svíčky ze včelího vosku svítí stabilněji a méně čadí. Vznikly tak voskovice. Ačkoli Římané používali svíčky běžně v domácnostech, voskovice si mohli dopřát jen ti movitější, případně sloužily při obřadech a v chrámech. Ostatní se museli spokojit s klasickou lojovou svíčkou. 

Středověcí svíčkaři a jejich umění

Svíčkař byl člověk, který od voskaře vykupoval zpracovaný včelí vosk a vyráběl z něj svíčky. A protože bez svíček to ve středověku ani dále nešlo, svíčkaři byli váženými řemeslníky. V 11. století dokonce založili jeden z prvních řemeslnických cechů. Vyráběli svíčky pro společenské příležitosti i pro královský dvůr, na pohřby, plesy, svatby a pro každou příležitost, kde si to její pořádající mohli dovolit. 

8

Úlů a včel nebylo v historii lidstva nikdy dost na to, aby pokryly potřebu vosku na výrobu svíček. Běžně se svítilo lojovými svíčkami. Jejich zápach, nekvalitní plamen a kouř se snažili inovátoři eliminovat. Nikdo ale nepřišel na dostatečně účinný a zároveň cenově přijatelný způsob, jak tyto nešvary řešit, aby se mohl zavést plošně. Až do 19. století. 

19. století – konečně levné svíčky! A elektřina

Ve 2. polovině 19. století se rozšířila výroba svíček ze stearinu a parafínu. Konečně přišly materiály, které mohly nahradit lůj. Bohužel ale pozdě. V té době už měly svíčky konkurenci v podobě petrolejových lamp, svítiplynu a poslední ránu jim na konci 19. století zasadila elektřina

9

Kdyby svíčky představovaly pouhý světelný zdroj, zřejmě bychom o nich dnes věděli jen z historických zdrojů. Svíčky se ale ze společnosti neztratily. Naopak. Co si budeme povídat, zapálená svíčka dokreslí intimní nebo sváteční atmosféru lépe než žárovka. S čím vším si svíčky spojujeme a jakých oborů se za dobu své existence dotkly?  

Význam svíček v historii lidstva

Zpočátku svíčky sloužily pravděpodobně především k osvětlení. Postupně jejich význam rostl při náboženských obřadech a v mystice. Zasáhly ale i do exaktních věd. Jak? 

Svíčka jako něco magického 

5

Svíčky symbolizují ochranu, naději a poznání. Od pradávna se zapalovaly v chrámech a při různých rituálech. I dnes si je zapalujeme na hřbitovech, jako vzpomínku při dušičkách nebo na adventním věnci. Vkládáme je do halloweenských dýní, stavíme je na stůl při svátečních příležitostech. Doprovází magii a rituály a vidíme v nich něco tajemného.

Barevná symbolika svíček

A pozor, do hry vstupuje i symbolika barev:

  • bílá svíčka značí ochranu a čistotu, 
  • červená energii, vášeň a sexualitu, 
  • zelená zdraví a prosperitu, 
  • modrá klid, pohodu a trpělivost, 
  • žlutá sebedůvěru, komunikaci nebo věštění  
  • černá ochranu před zlem.  

7

Svíčka jako hodiny? Proč ne! 

Voskovicemi se od počátku 13. století měřil čas. Svícen s připevněnou časovou stupnicí pomáhal zorientovat se v plynoucím čase a například délka noci se někdy počítala podle počtu dohořených svíček. Nešlo to s ledajakou svíčkou, k měření času sloužily speciální svíčky.

Svíčka ve fyzice 

A teď trocha fyziky. Víte, co je kandela? Je to jednotka svítivosti světelného zdroje, která říká, jak moc daný zdroj světla září. Původně byla definována jako světlo, které vyzařuje jedna svíčka (tehdy přesně určeného složení). Slovo candela v latině znamená právě svíčka. 

Jak funguje svíčka: jednoduchý princip revolučního vynálezu 

Teď, když víme něco o tom, jakou historii mají svíčky za sebou a co znamenají pro naši kulturu i praktický život, je načase objasnit, jak fungují. 

Svíčka se skládá z těla a knotu. Tělo svíčky poskytuje palivo pro její hoření, musí být tedy hořlavé. Používá se tuk, vosk, parafín, atd. Knot nasává hořlavý materiál z těla a hořením tělo svíčky taví. 

10

A prozradíme vám tajemství. Na materiálu záleží. A to jak na materiálu knotu, tak těla svíčky. Z čeho se vyrábí a vyráběly v minulosti? 

Materiály pro výrobu svíček jsou hotová alchymie

Suroviny pro výrobu svíček se v čase měnily. Paradoxní je, že na materiály, které dobře hoří, jsou levné a tedy dostupné pro všechny, lidé přišli až v době, kdy svíčkám téměř odzvonilo. Ale postupně.  

11

Zvířecí tuk – první a nejdostupnější surovina pro výrobu svíček

První surovinou pro výrobu svíček byl, jak už jsme zmínili, zvířecí lůj. Nejčastěji se používal hovězí a skopový a jejich kombinace. Záleželo na dostupných zvířatech. Zvířecí lůj převládal a představoval nejlevnější surovinu pro výrobu svíček až do 19. století. 

Lojové svíčky trápily své uživatele nepříjemným zápachem, nestabilním plamenem a množstvím zplodin, které vznikaly při jejich spalování. Těchto jejich nešvarů se snažilo zbavit mnoho vynálezců, ale celkem bez úspěchu. 

Výrobou lojových svíček se zabývali mýdlaři a také řezníci, kteří pracovali se zbytkovým tukem. Mezi oběma cechy to pěkně vřelo.

Výjimku mezi zvířecími tuky tvoří vorvanina. Tento tuk, který se získává z hlav velryb, hoří jasně a naprosto bez zápachu. Aby se s ním dalo pracovat, musí se smíchat s jiným zvířecím tukem, včelím voskem nebo parafínem. Nicméně velrybí populace je ohrožená, takže na svíčky z vorvaniny raději zapomeňte. Vyráběly se v minulosti v Číně a s velrybami to pořádně zamávalo. 

Včelí vosk – voskovice jako královna svíček

4

Starověcí Římané přišli na to, že svíčky ze včelího vosku hoří stabilnějším plamenem s mnohem menším množství kouře než ty vyrobené z loje. S voskem se lépe pracovalo a svíčky se daly lépe tvarovat. Problém tzv. voskovic vězel v nedostatku včelího vosku. Zdaleka ho nebylo tolik, aby pokryl poptávku po množství svíček, takže svíčky z vosku se staly luxusním zbožím. 

Zprvu měly svíčky ze včelího vosku přírodní medovou barvu. Později, ve 14. století, se je svíčkaři naučili bělit a barvit. To pozvedlo jejiích už tak vážené řemeslo ještě o úroveň výš.

Včelí vosk si svůj punc luxusu zachoval dodnes, voskvice stále koupíte. Jsou přírodní, vhodné i pro alergiky, čistí vzduch a jemně přirozeně voní. Navíc dlouho hoří. Při výběru jen dejte pozor, hledáte-li opravdu nezávadný produkt, abyste zvolili svíčku z čisté přírodního vosku bez příměsí. 

Stearin a parafín – levné materiály, které přišly pozdě

V roce 1818 objevili ve Francii stearin, který konečně zbavil svíčky nepříjemného zápachu.  Zanedlouho potom v Blansku u Brna izoloval německý chemik Karl Ludwig von Reichenbach první parafín. Zatímco stearin je rostlinného, obnovitelného původu, parafín vzniká při destilaci ropy. 

Konečně se svíčky mohly začít vyrábět ve velkém! Problém byl v tom, že koncem 19. století přišla elektrifikace a tedy revoluce v osvětlení a svíčkám jako hlavnímu zdroji světla v lidské civilizaci odzvonilo. Inu, pokrok nezastavíš.

Svíčky z parafínu: ano, nebo ne? 

O parafínových svíčkách se často diskutuje. Jsou levné, dostupné a masově rozšířené. Jenže parafín je ropný derivát. Při hoření uvolňuje do ovzduší škodlivé látky jako toluen, benzen a saze. Nic z toho neprospívá našemu zdraví. Naopak. Jde o škodlivé a karcinogenní látky. A protože teplota plamene svíčky není dost vysoká, aby škodliviny spálila, uvolňují se do místnosti a my je vdechujeme. 

Výrobci deklarují, že parafín na výrobu svíček čistí, aby byl zdravotně nezávadný. Sami se rozhodněte, jestli dáte přednost svíčce z ropného produktu nebo zvolíte ekologičtější a bezpečnější varianty. 

Sojový vosk – nezávadný přírodní materiál

Jestli hledáte svíčku, která bude dlouho hořet bez zápachu a při jejím spalování se do ovzduší neuvolní žádné škodliviny, sáhněte po sojovém vosku. Tato ekologická verze vosku ze sojových bobů je v současnosti ve výrobě svíček velmi populární. Svíčky ze sojového vosku mají vyšší teplotu tání než parafínové, takže vydrží hořet až o 40 % déle. 

Sojový vosk také dokáže krásně nést vůni, takže je ideální pro výrobu aromatických svíček. Alternativu představuje kokosový vosk s podobnými vlastnostmi.  

Ke svíčce patří knot. Z čeho se vyrábí? 

Bez knotu svíčka nehoří, to dá rozum. První knoty byly jen dřívka zapíchnutá do misky s tukem. I knoty prošly svou evolucí. Nejčastěji se vyráběly ze lnu, konopí, papyru, bavlny nebo rákosu. Dnes se setkáme převážně s bavlněnými nebo dřevěnými knoty

Dřevěné knoty – buďte jako u krbu

2_1

Dřevěný knot hoří jinak než bavlněný. Bývá plochý a jeho plamen se mihotá a připomíná hořící krb. Když se v tichu zaposloucháte, uslyšíte i jemné praskání. Jejich plamen hoří blíže k tělu svíčky, takže když je aromatická, více ji rozvoní. Relaxovat při svíčce s dřevěným knotem je jedinečný vizuální i zvukový zážitek. 

TIP: Zkuste třeba vonné svíčky Bartek. Na našem e-shopu najdete vonnou svíčku CEDARWOOD a vonnou svíčku SANDALWOOD. Obě voní velmi příjemně po vzácných dřevinách. 

Bavlněné knoty – pozor na olovo! Proč? 

Bavlněné knoty přináší krásný, jasný plamen. Aby držely, vystužují se papírem, který je nezávadný, nebo kovem a zde zbystřete. Vybírejte vždy knoty bez obsahu olova. V Evropě a USA je jeho použití zakázané, ale v Číně si olovem klidně pomoci můžou, takže pozor na výrobce a složení. Spalováním olova se opět uvolňují nebezpečné látky do vzduchu, který dýcháte. 

Aromatické svíčky – jsou zdravotně nezávadné? 

Hořící vonná svíčka dokáže vytvořit dokonalou atmosféru. A taky poškodit vaše zdraví. Mnoho vonných svíček obsahuje syntetické vůně, které se při hoření uvolňují do ovzduší a škodí i v malých dávkách. Nenechte se obalamutit jejich krásnou vůní. 

Opravdu zdravotně nezávadné jsou jen svíčky s obsahem přírodních esenciálních olejů bez příměsí.

3_1

O esenciálních olejích a jejich pozitivních účincích na naše zdraví si můžete přečíst v článku Esenciální oleje – to nejlepší z nitra rostlin a tipy na konkrétní esenciální oleje a jejich praktické využití najdete v článku Tipy pro aromaterapii: který olej použít když…

Se světlem svíčky se lidstvo jen tak nerozloučí

Svíčky a jejich plamen k nám patří od doby, kdy lidé poznali oheň. A i když dnes stačí stisknout vypínač a rozsvítí se žárovka, svíčku si zapálíme při mnoha příležitostech: pro relaxaci, zpříjemnění atmosféry, ve chvílích romantiky, intimity, při slavnostních okamžicích. Její plamen uklidňuje, umocňuje pocit bezpečí, tepla a harmonie.

4_1

Moderní poznatky přinesly do světa svíček nové pohledy na jejich zdravotní rizika. Proto ať už vybíráte svíčku pro jakoukoliv příležitost, čtěte složení. Upřednostněte svíčky s dřevěným knotem ze sojového, kokosového nebo včelího vosku. Toužíte-li po vůni, vyberte tu s přírodním esenciálním olejem. Trochu si připlatíte. Svíčka vám ale vydrží déle a vaše zdraví za to stojí. 

 Zdroj obrázků: canva.com

Sledujte nás na sociálních sítích.   

Facebook: @procistotu.cz

IG: @purifio

TikTok: @procistotu.cz

Pinterest: @ProČistotu

Další užitečné články pro vás: 

Jak umýt okna – návod a tipy

Utěrky z mikrovlákna – proč je používat a jak se o ně starat

Základy netoxického úklidu i pro vaši domácnost

Vánoční dárky a jejich tradice u nás i ve světě

Pod stromeček patří dárky. Kde se vzal Ježíšek a kde Santa Claus? A proč si na Vánoce dáváme dárky? Teď rozluštíme tyhle vánoční záhady. Vezměte si tajně pár kousků cukroví, které ještě nikdo nesmí jíst a čtěte, abyste zjistili více o blížící se každoroční vánoční tradici. 

V článku se dozvíte:

 

Jak vznikly Vánoce

Vánoce vnímáme jako křesťanský svátek, ačkoli jejich kořeny sahají mnohem hlouběji. Vznikly spojením pohanských slavností slunovratu a potřeby pokřesťanštit Evropu na začátku našeho letopočtu.

Ve 4. století n.l církev ustanovila 25.12. za oficiální datum narození Ježíše Krista. Spojení se slavnostmi slunovratu není náhodné. Ježíš pro křesťany představuje světlo a naději. Proto se zdálo vhodné jeho narození pohanským národům spojit s oslavami konce období tmy a návratu světla. 

2_2

Pohanský původ Vánoc se ale projevoval ještě po mnoho staletí. Ve středověku o Vánocích lidé bujaře slavili svátky v ulicích, pořádala se divadelní představení, hrály se hazardní hry, věštilo se, pilo a hřešilo. A na vsi to bylo ještě horší. Alespoň z pohledu katolické církve. Tam se různé rituály a věštění, které odporovaly dobrým katolickým mravům, držely déle, než ve městech. 

4_2

Zajímavost: V Anglii v roce 1644 dokonce tehdejší puritánský parlament zrušil slavení Vánoc jako nebiblického a pohanského svátku. Zákaz vydržel až do roku 1660 a pořádaly se proti němu mohutné protesty. 

Kde se vzala tradice vánočních dárků 

staří Římané se v období okolo slunovratu obdarovávali drobnostmi, aby si vyjádřili vzájemnou náklonnost a sympatie. Ve středověku lidé věřili, že pokud na Vánoce nikoho neobdarují, sami v novém roce zchudnou. Tím pádem se dárky staly nepsanou povinností. 

Zmínky o obdarovávání dětí najdeme až v 16. století. Do 19. století dárky patřily hlavně dětem a mladým lidem. Bývaly praktické a velmi souvisely s tím, co se dětem přálo. Pod stromečkem nacházely červená jablka a ořechy. Jablka symbolizovala zdraví a sílu, ořechy moudrost a zralost. Později dostávaly také oblečení, boty či drobné hračky. 

6_1

Dárky pro všechny! 

V 19. století se už Vánoce slavily více méně v kruhu rodiny a dárky dostaly všichni. Pomalu se rýsovala podoba staročeských Vánoc, jak je známe z nostalgických obrázků Josefa Lady. 

Muži nacházeli pod stromečkem tabatěrku, pantofle nebo dýmku. Ženy látku, šicí potřeby nebo něco do domácnosti. Služebnictvu přidal pán něco na přilepšenou, obdarovávali se i žebráci a koledníci, kteří chodili od domu k domu. 

Dárky často bývaly vlastnoručně vyrobené. Dávaly se od srdce ve snaze druhé potěšit, dát jim něco výjimečného a na míru šitého. Vánoční období se neslo v duchu štědrosti a myšlenek na blaho druhých

Chudé válečné Vánoce a konečně mír

V období 1. světové války se nadílka poněkud omezila a do hry se vrátily ryze praktické dárky. Po jejím skončení se ale začala poprvé objevovat snaha o velkolepé dárky. Možná lidé v poválečné světě pocítili touhu dopřát si co nejvíc, dokud to jde. Ať to tak bylo nebo ne, tvář Vánoc se postupně proměnila do dnešní podoby. 

Hon na dárky

Jako bychom se vrátili do středověku a řekli si, že pokud nikoho neobdarujeme, stane se něco zlého. Jak jinak si vysvětlit šílenství okolo Vánoc, které každoročně pozorujeme kolem sebe. Ne nadarmo patří Vánoce ke žním pro obchodníky. Češi utratí jen za dárky podle průzkumů do 10 000 Kč. 

Zajímavost: Podle magazínu Forbes až 80 % Čechů pořizuje dárky přes internet.

Kdo rozdává dárky a jak vypadá? 

Dárky v křesťanských Vánocích pravděpodobně souvisí s příběhem o narození Ježíška v jesličkách, kam mu lidé a Tři králové přinesli dary. Nebo s tím, že Ježíš představuje dar od Boha pro všechny věřící. 

8_1

Ještě ve středověku dostávaly děti dárky 6. prosince od svatého Mikuláše. S myšlenkou přeložit den dávání dárků na 25. prosince přišel Martin Luther v 16. století, kdy protestanti odmítli uctívání svatých podle římskokatolické církve a přeložili nadílku právě na den narození Ježíše Krista.

Původní ctnostná a duchovní myšlenka, že darem lidstvu je právě zrození Krista, potřebovala dostat hmatatelnější rozměr. A protože církev nedala jasnou odpověď na to, kdo dárky dětem nosí, když Mikuláš šel ze hry, padl úkol na malého Ježíška. Jak ubohé miminko roznese za jedinou noc všechny dárky, to se přesně neví. A jestli Ježíškova podoba je právě taková, taky nikdo s jistotou neřekne. 

Původně Ježíšek (Christkind) naděloval v Německu, poté v Rakousku, ve Švýcarsku a dále se rozšiřoval do Českých měšťanských rodin. Ve 20. století se už u nás pevně zabydlel. Dnes jeho rajón zahruje i Slovensko a jižní Německo

Kdo je Santa Claus? 

Ježíškova hlavní konkurence se skrývá v postavě bodrého korpulentního staříka na saních taženými sobi, který se do domácnosti spouští komínem a naděluje v noci dárky. Ano, řeč je o Santu Clausovi. Jeho revírem jsou tradičně USA, Kanada a severní Německo

Santa není až tak moderní výmysl, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jeho jméno vzniklo zkomolením nizozemského slova Sinterklaas, které je zkratkou slov Sant Nicolaas – tedy svatý Mikuláš

7_1

Původně dětem v prosinci dárky nosil právě svatý Mikuláš. Když se tradice přenesla na 24. nebo 25.12., transformoval se i Mikuláš. Někde převzal žezlo Ježíšek, jinde Santa Claus. Zvěsti o tom, že ho vymyslela společnost Coca cola se zakládají na mohutné reklamní kampani ze 30. let 20. století. Nejsou ale pravdivé, Santa shodil svůj biskupský plášť dříve a červeným oblečkem ho nahradil už ve 20. letech. 

Proč mají děti rády Santu Clause

Možná právě Santova vřelá a veselá povaha spojená s jasně popsaným vzhledem, který si děti umí snadno představit, vytlačují ježíkovskou tradici. Santa k dětem promlouvá prostřednictvím internetu a médií daleko snáze, než by mohl Ježíšek. A tak pomalu Santa Claus rozšiřuje svoje teritorium.  

Kdo ještě nosí dárky

Existují i další postavy, které nosí na Vánoce dárky. Vždy vycházejí z mytologie daných národů a mají kořeny v bájích a pověstech. 

Děda Mráz

9_1

Tradiční vánoční postava východoslovanských národů. V původní slovanské kultuře to nebyl žádný lidumil, ale krutý vládce severu, který měl v moci chlad, sníh a led. Pravoslavná církev postavu zpopularizovala a udělala z něj symbol Vánoc – takovou východní obdobu Santy Clause. 

Jezdí na saních s koňmi a naděluje dárky. Nezničila ho ani snaha vládnoucí strany po ruské revoluci, která se ho pokoušela odstranit jako buržoazní výmysl. Vánoční tradice mají lidé zkrátka pod kůží a jen tak si je nenechají vzít. Sovětskému svazu se podařilo nadělování Dědy Mráze alespoň přesunout na Nový rok, aby zmizela příchuť křesťanské tradice. 

Père Noël

Alias francouzský Santa Claus. Jeho jméno znamená Otec Vánoc a dnes je vizuálně i zvyklostmi s americkým Santou totožný. 

Jultomten/Julnissen 

Skandinávští vánoční skřítci. Ve skandinávském folkloru obývají skřítci domy spolu s lidmi a pomáhají jim. Z těchto postaviček vznikly vánoční skřítci, kteří dávají dětem dárky podobně jako Ježíšek nebo Santa Claus. 

Kdo doopravdy naděluje dárky

Přece my všichni :) Děláme to proto, že se máme rádi a chceme našim milovaným dopřát něco vyjímečného. Nebo ne? 

Když dáváme, protože musíme 

Stane se, že dáváme zbytečnosti. Přistihli jste se někdy při tom, že usilovně přemýšlíte, co dát komu pod stromeček a na nic nepřijdete? Možná ne jednou. V tu chvíli se uchýlíme k věnování zbytečností a dárků „z povinnosti“. Místo upřímné radosti pak vidíme strojený vděk a dárek končí na dně skříně. 

Pro praktické tipy, jak se nenechat převálcovat zbytečnými dárky, si přečtěte náš článek Pohroma s názvem Dárky: 7 tipů, jak předejít vánoční lavině nechtěných věcí.

Na dárky s rozmyslem

Probrali jsme tradici dárků od shora dolů. Víme, kdo je kde nosí, že si je lidé dávali ještě než přišla křesťanská vánoční tradice a že původně se pojily s poselstvím, které chtěl dárce obdarovanému předat. 

To, jak dnes přistupujeme k dávání dárků se může jevit jako hýření. Žijeme v době blahobytu a troše marnotratnosti se úplně nevyhneme. Zkuste se ale před nákupem dárků zastavit a položit si otázku: co chceme dárky říct? 

Dopřát svým maličkým a milovaným to, po čem skutečně touží je skvělý pocit. Opravdu ale kupujete věci, které druzí ocení? Než na e-shopu zaplatíte, zamyslete se, jestli opravdu plníte přání nebo se jen snažíte zaplnit místo pod stromečkem. 

A nezapomeňte, že dárky si můžeme dávat celý rok. Vzpomenete si, kdy jste naposled dostali nečekaný dárek, byť maličkost, od manžela, kamaráda nebo kolegyně? Jak moc potěší to, že někdo upřímně přemýšlí o tom, co vám udělá radost.

Zkuste se k dárkům postavit v podobném duchu o Vánocích a vězte, že nenakoupíte žádné hlouposti :) Přejeme vám šťastné a veselé! 

10_1

Zdroj obrázků: canva.com

Sledujte nás na sociálních sítích.   

Facebook: @procistotu.cz

IG: @purifio

TikTok: @procistotu.cz

Pinterest: @ProČistotu

Další užitečné články pro vás: 

Vánoční úklid na poslední chvíli? Nestíhám!

Jak správně mýt sklenice, aby zářily i po letech?

Hromadění a přehnaný úklid: kdy je vztah k úklidu problém?

Vánoční úklid na poslední chvíli? Nestíhám!

Vánoce se blíží a vy si říkáte, že mrknete na tipy k vánočnímu úklidu na internetu. Po rozkliknutí prvního odkazu se zděsíte, protože zjišťujete, že podle chytrých rad jste měli začít už před měsícem. Druhý odkaz radí to samé. Propadáte panice a dostáváte se do paralýzy z toho, že nevíte, kde začít. Zachovejte klid! To dáte, poradíme vám jak.

Proč uklízíme před Vánoci? 2_3

Tradici na Vánoce gruntovat máme v genech hluboce zakořeněnou. Naši předci si advent spojovali s mnohem větším počtem svatých, kteří obcházeli příbytky, něž to děláme my dnes. 

Jedním takovým svatým byla Lucie. Přicházela 13. prosince a ženy a děti se před ní měly na pozoru. Dětem totiž hrozila rozpáráním břicha, když se nebudou postit nebo je šlehala metlou, když zlobily. Přísným okem pak zkoukla domácnost a zhodnotila, jestli je uklizená. Žádná hospodyňka si nechtěla Lucku rozházet, proto se snažila, aby domov byl jako klícka. Takové kulturní zvyklosti se nesou z generace na generaci a něco z tehdejšího strachu hospodyněk před ostudou v nás zbylo. 

Advent – období pořádku

Advent s pořádkem historicky úzce souvisí. Lidé si v době adventního půstu dávali do pořádku vztah k Bohu, jeden k druhému, rovnali si myšlenky a samozřejmě také svůj domov. 

Dostalo se i na místa, kde běžně neuklízeli. V adventním čase vymetli všechen prach a nablýskali celou domácnost. Alespoň tak velí tradice. Ale řekněte sami – máte na dokonalou očistu opravdu chuť a energii? Jistě, vyvoněný příbytek je důstojným místem pro oslavu nejkrásnějších svátků v roce, ale chcete je slavit vyčerpaní a nervózní? 

3 věci, které z vánočního úklidu nevynechat

Seznam úkolů vánočního úklidu můžete klidně zkrátit a dále v článku se podíváme na to, proč a kam je můžete přesunout. Na tyhle 3 věci ale není radno zapomenout. Nezaberou ale příliš času, proto hurá na ně: 

1. Posviťte si na spotřebiče

3_2

O Vánocích čeká zatěžkávací zkouška především lednici, sporák a myčku. Tyto spotřebiče je fajn aspoň jednou za čas důkladně vyčistit. Ale nebojte, není to až taková věda. 

Myčku vyčistíte téměř bezpracně díky čističům myčky, třeba čističem myčky Finish v praktickém dvojbalení. Čistič myčky jen umístíte do prázdné myčky podle návodu a pustíte. Tohle bylo snadné. Co dál? 

Lednice si před naložením zásob jídla zaslouží probrat. Aby nechladila zbytečnosti, vyhoďte prošlé nebo dlouho rozbalené potraviny. A samozřejmě zkažené, jestli náhodou nějaké objevíte. Vnitřek lednice vymyjte třeba bílým octem

Doporučení výrobců velí alespoň 2 × ročně odmrazit mrazák. Zima je pro tuto údržbu ideální, protože potraviny vyndané z mrazáku jen tak nepovolí. Jestli do adventního rozvrhu tohle vměstnáte, bod pro vás.  

Sporák a trouba v období Vánoc jedou na plný plyn. Před pečením cukroví troubu pořádně vyčistěte. Možná nevydrží dokonale čistá dlouho, protože adventní provoz jí dá zabrat, ale bude připravená na to, aby z ní cukroví pěkně zavonělo.  

Shledáte-li větší nános mastnoty nebo nečistot, z vlastní zkušenosti vřele doporučujeme prostředek Cleamen 210 Gastron odmašťovač. Jako bonus s ním rychle a efektivně vyčistíte celou kuchyňskou linku, takže vánoční úklid kuchyně zmáknete „natotata“. Mastnota z výparů v kuchyni se usazuje na lince všude a když se jí zbavíte, pěkně vánočně prokoukne. 

2. Koupelna má vonět nejen o Vánocích

4_2

V koupelně se věnujeme očistě vlastního těla, proto má být čistá a voňavá. A to nejen o Vánocích. Věříme, že tohle dobře víte a staráte se o koupelnu vzorně. Kdybyste o Vánocích chtěli udělat něco navíc, podívejte se důkladně na spáry a usazeniny kolem baterií, v záchodové míse, na vaně a umyvadle

Vedle netoxických čisticích prostředků jako je bílý ocet, soda nebo peroxid vodíku, si jednou za čas můžete pomoci něčím razantnějším a rychlejším. Například Puron K je na vodní kámen a minerální usazeniny vážně pes a čistí s neuvěřitelnou silou. Vánoční úklid tak zrychlíte a provedete opravdu do hloubky.

2. Voňavá postel

5_3

Ve voňavé posteli se usíná daleko lépe, než v nepřevlečeném ložním prádle. Proto jestli si přejete o vánocích ulehnout do voňavých a měkkých peřin, postel převlečte a vyperte povlečení. 

TIP: Zkuste třeba revoluční způsob praní s pracími proužky, které jednoduše umístíte mezi prádlo do bubnu a pračku zapnete.   

Jak na efektivní vánoční úklid – tipy na osvědčené prostředky

Úklid výrazně zrychlí a zefektivní kvalitní pracovní pomůcky a prostředky:

Vypustit duši nebo některé činnosti

Ano, můžete se zařeknout, že odteď každý den po práci a všechny adventní víkendy věnujete důkladnému úklidu. Ale kde je čas na vás, rozjímání a svařák s přáteli na náměstí u stromečku? Druhá možnost je čistě pragmatická a vychází z pudu sebezáchovy: letos zkrátka něco vypustíte

Uklízíme pořád, takže co… 

Domácnost uklizená nevydrží navěky. Řekněte sami, jak u vás dlouho trvá, než se po vytření podlahy na zemi objeví první prach, vlasy nebo drobky? Každý to máme jinak, ale bezprašná domácnost neexistuje. Proto když začnete s úklidem 2 měsíce před Vánoci, dost pravděpodobně ty stejné věci budete uklízet do štědrého dne ještě několikrát. 

Ale co okna, záclony a třídění? Obejde se vánoční úklid bez těchto zvyklostí? 

Okna v zimě nemyjte

6_2

Jestli jste nestihli umýt okna na podzim, teď už to vynechte. V našem návodu, jak umýt okna se pak dočtete, jak to udělat maximálně efektivně a hlavně kdy se do toho pustit. Při mytí oken v teplotách nižších než 5 °C hrozí jejich prasknutí, takže byste mohli nadělat víc škody než užitku. Počkejte raději, až se oteplí a i vy budete mít na okna víc času. 

Projděte dům do všech koutů. Ano, ale i na to je čas. 

Před Vánoci byste měli vymést všechen prach a pavučiny. Ale jestli se zrovna necítíte na to, odtahovat skříně, postele a lednici, nic si z toho nedělejte. Když už se do něčeho takového pustíte, je fajn mít možnost taky domov pořádně provětrat čerstvým vzduchem. A to se v zimě tak docela nehodí, protože kdo by chtěl při úklidu mrznout, že? Tohle klidně do jara vydrží

Co můžete odložit, nechte na jaro

Takové libůstky jako každoroční mytí vystavených skleniček ve vitrínách, tepování koberců, úklid spíže, třídění oblečení nechte v klidu na jindy. I tohle se vám na jaře bude dělat daleko lépe. Tepovat koberce a pohovky je nejlepší, když mají možnost dobře schnout, takže ideálně v létě. A třídění a organizace spíže a oblečení? Vyloženě jarní záležitost.

Plán nade vše   

Je nám jasné, že úplně vánoční úklid nevypustíte, to byste nečetli tento článek. Jediná univerzálně funkční rada, kterou si přečtete všude a za kterou se postavíme i my, je dobrý plán. Není totiž nic horšího, než zběsilý neorganizovaný úklid všeho najednou, přičemž vám všichni okolo překáží a vytáčí vás. Jak stvořit funkční plán na vánoční úklid na poslední chvíli?

1. Zamyslete se

Co opravdu CHCETE mít na Vánoce čistější než jindy? Jsou to spáry mezi dlaždicemi, vymytá celá kuchyňská linka nebo vyžehlený vánoční ubrus? Nic z toho není nutnost, takže se sami rozhodněte, co z toho je pro vás důležité a bez čeho si svátky neužijete. Lucie letos určitě nedorazí, takže se nemusíte bát trestu. 

2. Rozkouskujte činnosti

Až budete vědět, co chcete udělat, jestli to není vaše bytostná touha, neplánujte celý úklid na jeden den nebo víkend. Můžete udělat každý den 1 nebo 2 věci a postupně tak kráčet vstříc čistoskvoucí vánoční domácnosti. 

3. Řekněte si o pomoc

Sdílí rodina vaši potřebu po čistotě? Domluvte se s nimi a požádejte o pomoc s tím, na co se kdo cítí a na co má. U domluvy nezapomeňte, že vztahy jsou důležitější než nablýskané sklo

4. Nelpěte úzkostlivě na dodržení plánu

Když se přistihnete, že nemáte energii, abyste uskutečnili plánovanou činnost, dopřejte si odpočinek. Další den toho zvládnete víc. Poslouchejte svoje tělo a dovolte si relax. Jinak se ve vás nahromadí únava a stres a to žádné vánoční kouzlo neodčaruje. 

Úklid si zpříjemněte

Uklízet se dá různými způsoby. Někteří lidé zjistili, že jim vyhovuje při úklidu poslouchat oblíbený podcast, na který nemají jinak čas. Nebo jim v tempu pomáhá hudba. A Vánoce jsou plné vánočních písní a koled, takže si to můžete naladit i tématicky. 

Advent není jen o úklidu, ale i o pečení cukroví, shánění dárků, účetních uzávěrkách, inventurách a firemních večírcích – zkrátka nabité období. Proto si nevyčítejte, když místo naplánovaného úklidu zůstanete sedět na gauči s horkým čajem a jen tak si polenošíte.  Pečte s dětmi cukroví a nezlobte se na ně, že při tom ušpiní zrovna čerstvě vyleštěnou linku. Zajděte s přáteli na voňavý punč, zachumlejte se pod deku, povídejte si s blízkými. 

Vezměte si z vánočních příprav to, co s vámi a vaši rodinou vnitřně ladí a co vám dává smysl. Přejeme vám klidný a pokojný předvánoční čas :) 

7_1

 Zdroj obrázků: canva.com

Sledujte nás na sociálních sítích.   

Facebook: @procistotu.cz

IG: @purifio

TikTok: @procistotu.cz

Pinterest: @ProČistotu

Další užitečné články pro vás: 

Jak umýt okna – návod a tipy

Proč větrat a jak to dělat efektivně?

Základy netoxického úklidu i pro vaši domácnost

Jak umýt okna – návod a tipy

Přes čistá okna se ven kouká lépe, než přes špinavá. Na tom se shodnou všichni. Ne úplně pak panuje shoda na tom, jak je umýt. Potřebujete vodu nebo stačí čistič na okna? Musíte je stírat stěrkou? Jak teplá má být voda? Leštit novinami? A jaké je nejlepší počasí pro mytí oken? Uděláme vám v tom jasno. 

V článku se dozvíte:

Jak často mýt okna

Někdo myje okna každý měsíc, někdo jednou za 2 roky. Záleží na situaci. Optimální přibližná frekvence je 2× ročně. A to v rámci takzvaného jarního a vánočního úklidu. A pokud to jejich stav vyžaduje, pusťte se do nich i mezi těmito hlavními úklidy. 

Všichni známe žlutou vrstvu pylu, která se na jaře objevuje úplně na všem. Za těchto podmínek mytí oken odložte. Výsledek své snahy byste si totiž moc dlouho neužívali. 

Nejvhodnější počasí na mytí oken

Nejlépe vám hraje do karet zatažená obloha bez deště, teplota okolo 20 °C a lehký vánek. 

Slunečné počasí a rozpálené okno zvyšuje tvorbu šmouh. A mýt okna v mrazu a ještě horkou vodou už vůbec není dobrý nápad. Nejenže okna mohou popraskat, ještě si uženete rýmu.

Jak na mytí oken krok za krokem

Mytí oken je jako bramborový salát. Každá rodina má svůj nej. Jestli vaše maminky a babičky myly okna způsobem, který jste převzali a funguje, bod pro vás. Jestli ale hledáte vlastní postup, který bude efektivní, čtěte dál. 

Co budete potřebovat

  1. Rozmývák, mikrovláknovou utěrku s větší gramáží nebo houbu,
  2. čistič na okna – prostředek na okna nebo saponát,
  3. gumovou stěrku,
  4. hadr na osušení,
  5. utěrku z mikrovlákna nebo bavlněnou utěrku na doleštění. 

Postup

1. Všechno pryč

Udělejte si místo. Květináče a dekoraci odstraňte, aby nic nepřekáželo. Sundejte záclony a závěsy a dejte je vyprat. Až dokončíte mytí okna, zase je elegentně pověsíte zpátky. Uschnou, provoní byt a ještě zvlhčí vzduch. 

Nejdřív si vytvořte prostor pro práci

2. Rámy, žaluzie, parapety

Postupujte od shora dolů. Umyjte garnýže a venkovní parapety. Poté i žaluzie. Ty rozhodně nevynechejte, protože se v nich drží hodně prachu a nečistot.

Nezapomeňte na rámy, ty k oknu patří také. V jejich záhybech se skrývá spousta špíny, se kterou se musíte vypořádat, aby se pak při mytí oken opětovně nenanášela na skla. 

Vnitřní parapet otřete jen zběžně, protože při mytí oken po něm dost možná budete šlapat a kapat. Do plné krásy ho umyjte až na závěr celého procesu. 

TIP: Do kýble s vlažnou nebo teplou vodou (ne horkou) si na pomoc dejte třeba trochu Sidoluxu Universal

Na žaluzie nezapomeňte

3. Jdeme na skla!

Okolí máme, rámy čisté, jdeme na skla. Na ta používejte vždy vlažnou vodu. Příliš teplá voda snižuje účinek čisticích prostředků. Do vody přidejte přípravek na okna, saponát nebo jen ocet. Namočte rozmývák a důkladně okna umyjte krouživými pohyby, aby prostředek pěkně napěnil. 

Co je to rozmývák? Mikrovláknový návlek na stěrku. Místo něj můžete použít i klasickou mikrovláknovou utěrku nebo houbu. Nebojte se přitlačit. Vyhněte se drhnutí drátěnkou nebo drsnou stranou houbičky, obojí okna poškrábe. 

My máme v této fázi nejlepší zkušenost mikrovláknovou utěrkou, která díky své struktuře perfektně odstraňuje odolnější nečistoty a mastnotu.

TIP: Zkuste sadu 3 mikrovláknových utěrek od Allnature

rozmývákem uvolníte špínu, mastnotu a prach

4. Čas na stěrku

Pěkně namydlené a mokré okno setřete gumovou stěrkou. Stírejte vertikálně od shora dolů. Po každém setření stěrku osušte, abyste si špinavou vodu nevraceli zpět na okna. 

Stěrkou odstraníte vodu i nečistoty

5. Do sucha

Okno osušte mikrovláknovou utěrkou. Na okraje se možná stěrka nedostane a také po ní zůstalo pár mokrých cestiček na okně. Pokud okna byla zašpiněná běžně a ne extrémně, pravděpodobně se vám podaří tímto krokem skončit. Extrémně znečištěná okna umyjte raději ještě jednou. 

Někdy pro doleštění nepotřebujete ani speciální prostředek

6. Doleštit

Jestliže shledáte na svém díle ještě nějaké nedostatky v podobě šmouh, vezměte suchý hadr, který nepouští vlas a doleštěte je. Ideální volbu představuje bavlněná utěrka

V internetových rádcích se častěji setkáte s doporučením mikrovlákna, nám se naproti tomu osvědčila bavlna. Pro ještě dokonalejší výsledek sáhněte po některém přípravku na leštění oken a skla.

Naše tipy na přípravky na mytí oken

Sami jsme umyli spousty oken a proto máme vyzkoušené pomocníky, na které nedáme dopustit. Zkuste některý z nich i vy. 

Prostředky na okna Cleamen

České čisticí prostředky Cleamen oceníte v celé domácnosti. Na okna ho používáme doma i při úklidech komerčních prostor. 

Cleamen 110 

Výborně čistí, odmašťuje a krásně voní. Jako koncentrát si poradí i s velmi znečištěnými okny, pokud okna myjete častěji a nepotřebujete tak velkou razanci, klidně ho zřeďte. 

Vyčistíte s ním okna, zrcadla, skleněné stolky, vitríny, skleněné výplně dveří, autoskla, jednoduše cokoli skleněného, na co si vzpomenete. 

U nás na e-shopu najdete 2 druhy balení: Cleamen 110 500 ml v  praktické láhvi s rozprašovačem nebo Cleamen 110 v 5l kanystru

CLEAMEN 110 skleněné plochy 5 l

Cleamen 112

Cleamen 112 je speciálně navržený prostředek nejen pro skla, ale i pro rámy z většiny materiálů, včetně lakovaného dřeva a plastů. Čistí a dodává lesk. Umyjete s ním komplet všechno kolem oken – rámy, parapety i skla. Používá se zředěný do vědra s vodou

Sidolux

Sidolux milujeme pro jeho rozmanité a opravdu překrásné vůně. Řada Sidoluxů na okna se jmenuje Sidolux NANO CODE window a mezi nimi si jednoduše vyberete vůni, která vám sedne nejlépe. 

Dobrý prostředek samozřejmě nemá jen hezky vonět, ale hlavně účinně čistit. A to Sidolux plní naprosto spolehlivě. Rychle usychá a nenechává šmouhy. Technologie nano code na oknech vytváří neviditelnou ochrannou vrstvu, díky které se na nich hůře usazují nečistoty, voda po nich lépe stéká a nezůstávají po ní viditelné kapky. 

SIDOLUX NANO CODE window s vůní marseillského mýdla a levandule 500 ml

Utěrka Vileda ACTIFIBRE UNIVERSAL

Tahle utěrka je podle nás opravdu revoluční. Jestliže se bavíme o mikrovlákně, pak tato utěrka je naprosto bezkonkurenční pro leštění veškerých lesklých ploch. K mytí oken tedy patří naprosto určitě. Slabě znečištěná okna, například z vnitřní strany, umyjete pouze vodou bez jakýchkoli čističů.

Utěrku Vileda ACTIFIBRE UNIVERSAL najdete u nás na e-shopu. 

VILEDA mikrohadřík Actifibre 29x29 cm fialový

Čemu se při mytí oken vyhnout

Na co si dát pozor, když se pustíte do oken? 

Slunce

Urychluje schnutí a rozpaluje skla. Budete tak svádět nekonečný boj se šmouhami

Teplota pod 5 °C

Naopak při tak nízké teplotě voda usychá velmi špatně. Při kombinaci mrazu s horkou vodou hrozí prasknutí skla

Hadry, které pouští vlákna

Nejlepší na okna jsou mikrovláknové hadry a utěrky, které nepustí ani chloupek. 

Leštění na sucho

Zdá se vám, že okno je čisté a stačí ho vyleštiti? Doporučujeme ho i tak napřed zbavit prachu. Při leštění na sucho skla poškrábete

Papírové utěrky

Také hrozí poškrábání skla, protože většina papírových utěrek není dostatečně jemných. Jestli chcete leštit papírem, vezmete si klasické noviny. Žádné letáky, jedině pravý novinový papír. 

Horká voda

Na tezi, že nejlépe se myje teplou vodou zapomeňte. Alespoň v tomto případě. Myjte okna vodou do 30 °C. Moderní čisticí prostředky pracují tak, že horká voda jejich účinnost snižuje.  

Mytí oken bez komerčních prostředků 

Milujete babské rady tak, jako my? Čím umyjete okna bez použit jakékoli chemie?

Pudink

Třeba vanilkový. 1 balení rozpustíte v 5 l teplé vody místo čisticícho prostředku. Postup se stěrkou a leštěním zůstává stejný. 

Síla pudinku tkví v obsaženém škrobu. Pudink tak můžete vyměnit za lžíci bramborového nebo kukuřičného škrobu. Přidejte pár kapek prostředku na nádobí a jde se na to!  

Ocet

Bílý ocet je bezva parťák pro úklid. Na okna ho lze využít několika způsoby. Dodává lesk a skvěle odmašťuje.

Voda + ocet + prostředek na nádobí 

Smíchejte 250 ml octa, teplou vodu a trochu prostředku na nádobí a získáte efektivní mycí prostředek na okna. 

1 díl vody + 1 díl bílého octa

Smíchejte a nalijte do rozprašovače. Okna postříkáte a umyjete. 

Tajná ingredience do mycího roztoku

Připravte si roztok s prostředkem na okna, jak jste zvyklí a přidejte trochu bílého octa. Docílíte ještě vyššího lesku. 

Bramborové slupky

Slupky z brambor můžete vyhodit, dát na kompost anebo je předtím povařit a odvarem umýt okna. Šmouh se nebojte, rozleštíte je po uschnutí mikrovláknovou utěrkou. 

Sůl

Extra lesk dodá skleněným plochám sůl. Přidejte ji do kbelíku při mytí a těšte se z výsledku. 

Ať vaše okna září

Okna nemyjeme každý týden. Když už se na ně vrhneme, chceme je mít umytá co nejdříve a co nejlépe. Neudělejte si z mytí oken strašáka. Při správném postupu to stihnete rychle a beze šmouh. 

Máte vlastní osvědčené tipy na mytí oken? Podělte se o ně s námi :) 

Zdroj obrázků: canva.com

Sledujte nás na sociálních sítích.   

Facebook: @procistotu.cz

IG: @purifio

TikTok: @procistotu.cz

Pinterest: @ProČistotu

Další užitečné články pro vás: 

Utěrky z mikrovlákna – proč je používat a jak se o ně starat

Jak porazit zápach z odpadkového koše

Jak správně mýt sklenice, aby zářily i po letech?

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz